2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ ՊՆ կարիքների համար նյութական միջոցների գնման, գույքի օտարման և զինծառայողների սոցիալական ապահովության բնագավառներում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումներով արձանագրվել է պետությանը պատճառված 8․672 մլրդ դրամի վնաս։
2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում կատարված ուսումնասիրություններով արձանագրված՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 203.3 մլն դրամ, այսինքն մոտ 42 անգամ պակաս 2019 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքների համեմատ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի փոխանցմամբ, վնասից առայժմ վերականգնվել է 2.488 մլրդ դրամ, մյուս մասի վերականգնման ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում հարուցված քրեական գործերի նախաքննության շրջանակներում:
Առաջին եռամսյակի ընթացքում իրականացվել է 78 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է 41 խախտում: Նկատի ունենալով, որ հայտնաբերված խախտումներից 22-ի դեպքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ, քրեադատավարական կարգով դրանցով նախապատրաստվել են նյութեր, որոնցից 8-ով հարուցվել են քրեական գործեր:

During the first quarter of 2019, for the purchase of property, property alienation and social security of military servicemen for Armenian Ministry of Defence, AMD 8.672 billion worth damage to the state has been recorded due to alleged abuses.
As per the observations for the same period of 2018, the recorded damage to the state was estimated to be AMD 203.3 million, meaning about 42 times less than the first quarter of 2019. According to the Public Relations Department of RA Prosecutor General's Office, AMD 2.488 billion have already been recovered from the damage, while measures are being taken to restore the rest of the damage within the framework of the preliminary investigation of criminal cases. 76 observations were implemented during the first quarter of the year as a result of which 41 violations were registered. Taking into account the fact that 22 cases of the registered violations revealed data containing evidence of a crime, criminal-procedural materials were prepared. Criminal cases were initiated for the 8 of those from the total 22.