Միխայիլ Սահակաշվիլիի Նոր ուժերի կուսակցությունը մտադիր է մասնակցել Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի արտահերթ ընտրություններին: Այդ մասին հայտնել է կուսակցության առաջնորդներից մեկը՝ Դավիթ Սակվարելիձեն:
Սակվարելիձեն ճիշտ է համարել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու որոշումն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին: Ըստ նրա, գործող Գերագույն ռադայում «չկան ոչ կաոլիցիաներ, ոչ գաղափարներ, ոչ նորմալ մարդիկ, որոնք պատրաստ են ինչ-որ փոփոխությունների», գրում է «Վեդոմոստին»:
Մայիսի 28-ին Զելենսկին հրամանագիր է ստորագրել, որով վերադարձրել է ուկրաինական քաղաքացիությունը Միխայիլ Սահակաշվիլիին, որից վերջինս զրկվել էր 2017-ին կեղծ տվյալներ ներկայացնելու պատճառով:

Партия «Рух новых сил» Михаила Саакашвили намерена участвовать во внеочередных выборах в Верховную раду на Украине. Об этом сообщил один из лидеров партии Давид Сакварелидзе.
Сакварелидзе назвал правильным решение президента Украины Владимира Зеленского провести досрочные парламентские выборы. По его словам, в действующей Верховной раде «нет ни коалиций, ни идей, ни нормальных, вменяемых людей, которые готовы на какие-то изменения», пишут «Ведомости».
28 мая Зеленский подписал указ, которым вернул украинское гражданство Михаилу Саакашвили. Он был лишен его в 2017 году из-за ложных данных в анкете.
Зеленский распустил Верховную раду 21 мая, на следующий день после вступления в должность. Внеочередные выборы в украинский парламент пройдут 21 июля.