Ֆրանսիան հավատարիմ է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գաղափարին: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին մայիսի 28-ի ազգային տոնի առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
«Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս ընդգծել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, վճռական, ամբողջական և անկանխակալ մոտեցումը բանակցային ճանապարհով ԼՂ հակամարտության արդար և երկարաժամկետ կարգավորման հանձնառությանը»,-ասվում է Մակրոնի ուղերձում, հայտնում է Minval.az-ը:
Ֆրանսիայի նախագահը նաև հավաստիացրել է Ալիևին, որ վճռական է «էլ ավելի ամրապնդելու Բաքվի, Փարիզի և ԵՄ հարաբերությունները»:

France is committed to the idea of peaceful settlement of Karabakh conflict. The statement was made in the congratulatory message from Emmanuel Macron to the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev dedicated to the national day on May 28.
“Allow me to highlight one more time a decisive, complete and impartial approach of France as a co-chairing country of the OSCE Minsk Group to the commitment of a fair and long-term settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through negotiations”, reads Macron’s message as reported by Minval.az.
The French President also assured Aliyev that he is even more determined to “strengthen the Baku, Paris, and EU relations”.