Իսրայելը վերջին 24 ժամում 2 հրթիռային հարված է հասցրել Սիրիայի թիրախներին: Այդ մասին հայտնում են պետական սիրիական ԶԼՄ-ները:
Հոմս գավառում հարձակման է ենթարկվել ռազմական օդանավակայանը, մեկ զինծառայող է զոհվել, 2-ը վիրավորվել են: Խոցվել է զինամթերքով պահեստը: Աղբյուրները սիրիական բանակում պնդում են, որ նրանց հաջողվել է 2 իսրայելական հրթիռ չեզոքացնել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նույն օրվա առավոտյան Իսրայելի ՌՕՈւ-ն հրթիռային հարվածներ է հասցրել սիրիական բանակին Դամասկոսի մատույցներում՝ 3 սիրիացի զինվոր է զոհվել, ևս 7-ը՝ վիրավորվել:
Ըստ սիրիական հեռուստատեսության, երկրի ՀՕՊ-ը «հետ է մղել թշնամու գրոհը»: Ընդդիմադիր «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարկման խորհուրդը» հայտնել է, որ իսրայելյան հրթիռները պահեստներ ու դիրքեր են խոցել, որոնցից օգտվում էր սիրիական բանակը, ինչպես նաև Իրանից և Լիբանանի «Հեզբոլլահի» մարտիկները:
Իսրայելցի զինվորականները հաստատել են հարվածների փաստը՝ մատնանշելով, որ հարվածները հասցվել են Գոլանի բարձունքների ուղղությամբ հունիսի 1-ին արձակված հրթիռներին ի պատասխան: Իսրայելի բանակի ներկայացուցիչը նշել է, որ դեռ պարզ չէ, թե հատկապես ով է հրթիռներ արձակել Գոլանի ուղղությամբ, սակայն Իսրայելը պատասխանատու է համարում Սիրիային, քանի որ հրթիռներն արձակվել են այդ երկրի տարածքից:

3 Июнь 2019 - 07:34 AMT
Израиль нанес второй военно-воздушный удар за последние сутки по целям в Сирии. Об этом сообщают государственные сирийские СМИ.
В районе провинции Хомс нападению подвергся военный аэродром, один военнослужащий погиб, двое получили ранения. Поражен склад с боеприпасами. Источники в сирийской армии утверждают, что им удалось перехватить две израильские ракеты, пишет Deutsche Welle.
Утром того же дня ВВС Израиля нанесли ракетные удары по базам сирийской армии в окрестностях Дамаска. В результате погибли трое сирийских солдат, еще семеро были ранены.
По сообщению сирийского телевидения, ПВО страны «отразили атаку врага». Оппозиционная группировка «Сирийский наблюдательный совет по правам человека» (SOHR) сообщила, что израильские ракеты поразили склады и позиции, которыми пользуются сирийская армия, а также бойцы из Ирана и ливанского радикального движения «Хезболлах».
Израильские военные подтвердили факт ударов, указав, что они были нанесены в ответ на выпущенные 1 июня две ракеты по аннексированным Израилем Голанским высотам. Представитель израильской армии отметил, что пока неясно, кто именно выпустил ракеты по Голанам, однако Израиль считает, что ответственность за случившееся несет Сирия, поскольку ракеты были выпущены с ее территории.