ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը որոշել է մեղադրանք չներկայացնել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին ԿՀՎ գաղտնի փաստաթղթերի հրապարակման մեջ ունեցած դերակատարման համար: Այդ մասին գրում է Politico-ն՝ հղում անելով ամերիկացի մի պաշտոնյայի և ևս 2 զրուցակցի, որոնք ծանոթ են իրավիճակին:
Ըստ նրանց, գերատեսչությունը ստիպված է նման քայլի դիմել 2 պատճառով: Մասնավորապես, ԱՄՆ օրենսդրությունն արտահանձնման մասով պահանջում է նոր մեղադրանքներ առաջադրել առաջին մեղադրանքից 60 օրվա ընթացքում: ԱՄՆ իշխանությունները 2019-ի մարտին մեղադրել են Ասանժին նրանում, որ վերջինս օգնել է ԱՄՆ ռազմական հետախուզության նախկին վերլուծաբան Չելսի Մեննինգին կոտրել ԱՄՆ ռազմական գործողությունների մասին տեղեկատվություն պարունակող համակարգիչները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, հրապարակված փաստաթղթերը, միավորված Vault 7 ընդհանուր վերնագրով, գաղտնի բնույթ են կրում: Այդպիսով, Ասանժի հասցեին նոր մեղադրանքների հետ կապված դատական նիստերը սպառնում են ԿՀՎ էլ ավելի շատ գաղտնի տեղեկություններ հրապարակել, պնդում է պարբերականի զրուցակիցը: Գերատեսչությունն ինքը երբեք չի ճանաչել, որ փաստաթղթերի բնօրինակներն են հրապարակվել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ իշխանությունները WikiLeaks պորտալի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի դեմ մեղադրանքները համալրել են 17 նոր կետով:
Ջուլիան Ասանժը ձերբակալվել է ապրիլի 11-ինԼոնդոնում: Ասանժն Էկվադորի դեսպանատնից դուրս չէր եկել 2012 թվականից, քաղաքական ապաստան ստանալով Շվեդիայում 2 կանանց կողմից բռնաբարություն կատարելու մեջ մեղադրվելուց հետո։ Ասանժը չէր ընդունում մեղադրանքը՝ նշելով, որ քրգործն ընդամենը միջոց է նրան ձերբակալելու ու ԱՄՆ արտահանձնելու համար։

3 Июнь 2019 - 08:27 AMT
Министерство юстиции США приняло решение не предъявлять основателю портала WikiLeaks Джулиану Ассанжу обвинения за его роль в обнародовании засекреченных документов Центрального разведывательного управления (ЦРУ). Об этом пишет издание Politico, ссылаясь на неназванного американского чиновника и еще двух собеседников, знакомых с положением дел.
По их словам, ведомство вынуждено пойти на подобный шаг по двум причинам. В частности, законодательство США, касающееся вопросов экстрадиции, требует выдвигать новые обвинения в течение 60 дней с момента первого предъявленного обвинения. Власти США в марте 2019 года обвинили Ассанжа в том, что он помог экс-аналитику военной разведки Соединенных Штатов Челси Мэннинг взломать компьютеры с информацией о военных операциях США, пишет Deutsche Welle.
Кроме того, обнародованные документы, объединенные под названием Vault 7, носят секретный характер. Таким образом, судебные заседания, связанные с новыми обвинениями в адрес Ассанжа, грозят раскрыть еще больше засекреченной информации ЦРУ, утверждает собеседник издания. Само ведомство никогда не признавало подлинность документов, обнародованных WikiLeaks.
Полиция Великобритании 11 апреля арестовала Джулиана Ассанжа в посольстве Эквадора. Полицейские предъявили ордер, выданный в июне 2012 года за неявку Ассанжа на судебное заседание по повестке. Южноамериканское государство, в диппредставительстве которого укрывался основатель WikiLeaks, лишило его убежища, ссылаясь на нарушение международных конвенций. 1 мая суд в Лондоне приговорил его к 50 неделям лишения свободы.
Убежище разоблачителю из гуманитарных соображений предоставил в 2012 году тогдашний президент Эквадора Рафаэль Корреа. Ассанж укрылся в посольстве Эквадора, опасаясь ареста и экстрадиции в Швецию по обвинению в изнасиловании. Впоследствии органы юстиции королевства прекратили предварительное расследование. В мае 2019 года прокуратура Швеции вновь открыла уголовное дело в отношении создателя WikiLeaks и запросила европейский ордер на его арест.