Չեխիան կարող է Հայաստանին արտահանձնել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդուն՝ Նարեկ Սարգսյանին: Պրահայի քաղաքային դատարանը դրական որոշում է կայացրել այդ հարցի վերաբերյալ նախորդ շաբաթ: Այդ մասին հայտնել է մամուլի քարտուղար Մարկետ Պուչին, հայտնում է չեխական Tyden-ը:
Ըստ չեխական պարբերականի, ապօրինի զենք պահելու և վաճառելու համար մեղադրվողի արտահանձնման հարցը դեռ պետք է ուսումնասիրի արդարադատության նախարարը:
Հայաստանի իրավապահները Նարեկ Սարգսյանին մեղադրանք են ներկայացրել 2018-ի ամռանը, երբ վերջինիս՝ Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանում ապօրինի զենք ու թմրանյութեր էին հայտնաբերել: Ընդ որում, սա Սարգսյանին վերագրվող հանցանքների ամբողջական ցանկը չէ, Հայաստանի ոստիկանությունը նաև նշել է, որ հայտնաբերման պահին վերջինս ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով։
Սարգսյանի դեմ հարուցված է քրեական գործ՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով:

Czech Republic may extradite Armenia’s third President, Serzh Sargsyan’s nephew, Narek Sargsyan to RA. The Prague City Court made a positive decision on the matter last week. The information was announced by the Press Secretary, Market Puchi as reported by Czech Tyden.
According to the local press, the Minister of Justice is still to examine the extradition of the accused of illegally keeping and selling weapons.
Armenian law enforcers accused Narek Sargsyan of illegally keeping weapons and drugs in his apartment in the center of Yerevan in the summer of 2018. Moreover, this is not the full list of the charges against Sargsyan. The Armenian police also stated that when discovered, he provided a fake passport of Guatemala with the personal details of a certain Franklin Gonzales.
A criminal case has been instituted against Sargsyan for the purpose of acquiring, selling, keeping, transporting or carrying illegal weapons, ammunition or explosives as well as for selling, marketing illegal drugs or substances.