Եվրամիության խորհուրդը հավանություն է տվել շենգենյան մուտքի արտոնագրերի տրամադրման օրենսգրքում նախատեսված փոփոխություններին, որոնք ապրիլին հաստատել էր Եվրախորհրդարանը: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության պաշտոնական կայքում:
«Խորհուրդն ընդունել է վիզաների օրենսդրության փոխոխությունները, որոնք կբարելավեն պայմաններն օրինական ճանապարհորդների համար, ինչպես նաև կընդլայնեն ապօրինի ներգաղթի հետ կապված խնդրների լուծման գործիքակազմը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ նոր կանոնների, այժմ կարելի է հայտը դեսպանատուն կամ վիզաների տրամադրման կենտրոն ներկայացնել ուղևորությունից 6, ոչ թե 3 ամիս շուտ, ինչպես նախկինում: Բացի այդ, հայտը հնարավոր կլինի լրացնել և ստորագրել էլեկտրոնային եղանակով, գրում է Esquire.ru-ն:
Այն զբոսաշրջիկները, որոնք դրական վիզային պատմություն ունեն, յուրաքանչյուր նոր վիզայի հետ կարող են ակնկալել, որ Շենգենյան գոտում մնալու տևողությունը կարող է ավելանալ՝ 1-5 տարի: Այժմ այդ գործընթացը վիճակահանության պես է աշխատում՝ նույնիսկ, եթե զբոսաշրջիկը դրական պատմություն ունի, երաշխիք չկա, որ նոր վիզան ավելի երկար ժամանակով կստանա: Շատ երկրներ ընդամենը կես տարով են մուտքի արտոնագիր տալիս, կամ ուղևորության ժամանակահատվածի համար միայն, անկախ վիզային պատմությունից:
Սակայն, հյուպատոսական գանձումը վիզայի համար կավելանա՝ €60-ի փոխարեն դառնալով €80: Այն երկրների համար, որոնց հետ գործում է վիզային ռեժիմի պարզեցման համաձայնագիրը, գանձումը €30-ի փոխարեն կկազմի €40 (Հայաստանի պարագայում այն€35 է):

7 Июнь 2019 - 08:13 AMT
Совет Евросоюза одобрил поправки к кодексу о выдаче шенгенских виз, которые в апреле утвердил Европарламент. Об этом сообщается на официальном сайте организации.
«Совет сегодня принял поправки к правилам визового кодекса, которые улучшат условия для легальных путешественников, а также расширят инструменты, доступные для решения проблем, связанных с нелегальной миграцией», — отмечается в заявлении.
Согласно новым правилам теперь подать заявку в посольство или визовый центр можно за шесть месяцев до поездки, а не за три, как раньше. Помимо этого заполнить и подписать заявку можно будет в электроном виде, пишет Esquire.ru.
Также туристы, у которых положительная визовая история, с каждой новой визой смогут рассчитывать на постепенно увеличивающийся срок пребывания в Шенгенской зоне — от года до пяти лет. Сейчас этот процесс работает как лотерея: даже если у туриста хорошая визовая история, нет гарантий, что новую визу ему дадут на более длительный срок. Также многие страны нередко выдают визы всего на полгода или вовсе только на время поездки вне зависимости от визовой истории.
Однако консульский сбор за визу будет увеличен с €60 до €80. Как ранее сообщалось, для стран, с которыми у ЕС действует соглашение об упрощении визового режима, сбор будет увеличен с €30 до €40.