Հոնկոնգում հարյուր հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել բողոքի ցույցի՝ մայրցամաքային Չինաստան արտահանձնման մասին օրենսնդրության մեջ ակնկալվող փփոխությունների պատճառով: Չինական պետական ԶԼՄ-ները մեղքը բարդել են «արտաքին ուժերի» վրա, որոնք փորձում են «վնասել Չինաստանին»:
Հունիսի 9-ին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերն ամենազանգվածայինն էին 1997-ից ի վեր, երբ Բրիտանիան վերադարձրեց քաղաքը Չինաստանին: Կազմակերպիչները մասնակիցների քանակը գնահատել են մոտ 1 մլն, իսկ ոստիկանությունը՝ 240,000, հայտնում է BBC-ին:
Բողոքի համար առիթ է հանդիսացել օրենսդրության սպասվող փոփոխությունը, որով կանոնակարգվում է հանցագործության մեջ մեղադրվող մարդկանց արտահանձնումն այլ երկրների իշխանություննրին: Եթե փոխոփությունն ընդունվի, քաղաքի բնակիչներին կկարողանան արտահանձնել նույնիսկ այն երկրներ, որոնց հետ Հոնկոնգը նման պայմանագիր չունի, այդ թվում՝ Թայվան, Մակաո և մայրցամաքային Չինաստան:
Փոփոխության ընդդիմադիրները կարծում են, որ այն Հոնկոնգի ինքնավարության մի մասը կխլի և մտավախություն ունեն, որ չինական դատական համակարգում արտահանձնվողների իրավունքները պաշտպանված չեն լինի: Ըստ գործող օրենսդրության կասկածյալներին Հոնկոնգից մայրցամաքային Չինաստան չեն արտահանձնում:

10 Июнь 2019 - 08:10 AMT
В Гонконге состоялась крупнейшая акция протеста из-за предлагаемых изменений законодательства об экстрадиции в материковый Китай. Китайские государственные СМИ возложили вину на «силы из-за рубежа», которые пытаются «навредить Китаю».
Протесты 9 июня стали, вероятно, самыми массовыми с 1997 года, когда Британия вернула город под суверенитет Китая. Организаторы оценили количество вышедших на улицы людей свыше миллиона. Полиция – в 240 тысяч, пишет BBC.
Под конец шествия начались столкновения протестующих с полицией. Столкновения были локальными и не переросли в массовые. Протестующие пытались проникнуть в здание законодательного собрания, снеся временные ограждения, установленные полицией. Полицейские применили перечные баллончики и дубинки. На некоторых снимках видны люди с окровавленными лицами. По меньшей мере трое полицейских и журналист пострадали, сообщили в полиции.
Поводом для протестов стали рассматриваемые изменения в законодательство, регулирующее экстрадицию из автономного района людей, обвиняемых в преступлениях властями других стран. Если поправку примут, жителей города смогут экстрадировать даже в те страны, с которыми у Гонконга нет об этом договора, в том числе в Тайвань, Макао и материковую часть Китая.
Критики поправки считают, что она отнимет у Гонконга серьезную долю автономии, и опасаются, что в китайской судебной системе права экстрадируемых окажутся незащищенными. В настоящее время подозреваемых из Гонконга в материковый Китай не экстрадируют.