Բարսելոնայի իշխանությունները հիմնարկեքից 137 տարի անց հայտնի Սագրադա Ֆամիլիայի շինարարության թույլտվություն են տվել: Հունիսի սկզբին տաճարի աշխատակազմը արտոնագիր է ստացել, որի համաձայն թույլատրվում է շինարարական աշխատանքներ իրականացնել մինչև 2026 թվականը:
Գաուդիի հեղիանակած եկեղեցու շինարարությունը շարունակվելու է նրա նկարների պատճենների և գիպսե մանրակերտի հիման վրա, գրում է Bird in Flight-ը BBC-ի վրա հղումով:
Ամեն տարի մոտ 4,5 մլն մարդ է այցելում Սագրադա Ֆամիլիա և ևս 20 մլն անցնում է շրջակայքով՝ հիանալով դրա տեսքով: Բարսելոնայի քաղաքապետի խորհրդական Ջանեթ Սանցը նշել է, որ այդ համաձայնագիրը վերջ կդնի «քաղաքում ստեղծված պատմական անոմալիային»:
2018-ի հոկտեմբերին Բարսելոնայի քաղաքապետարանը և Սագրադա Ֆամիլիայի վարչակազմը պայմանավորվել են 36 մլն եվրո տուգանք վճարելու մասին, քանի որ 137 տարի շարունակ շինարարությունն իրականացվել է առանց քաղաքային իշխանությունների թույլտվության: Գումարը կվճարվի 10 տարվա ընթացքում: Ստացված միջոցները կուղղվեն եկեղեցու շրջապատի բարեկարգմանը:
Սագրադա Ֆամիլիան ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում և կատալոնացի ճարտարապետ Անտոնիո Գաուդիի ամենահայտնի ստեղծագործությունն է: Գաուդին մահացել է 1926-ին՝ նա հասցրեց ավարտել միայն ճակատային մասն ու զանգակատներից մեկը: Եկեղեցու շինարարությունը դադարեցվել է պատերազմի տարիներին՝ Քաղաքացիական և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ:

10 Июнь 2019 - 12:02 AMT
Власти Барселоны выдали разрешение на строительство церкви Саграда-Фамилия (Искупительный храм Святого Семейства) спустя 137 лет после того, как в ее основание был заложен первый камень.
В начале июня администрация храма получила лицензию, которая позволяет вести строительные работы до 2026 года. Возводить церковь будут основываясь на гипсовых макетах Гауди и копиях его рисунков, пишет Bird in Flight со ссылкой на BBC.
Каждый год Саграда-Фамилия посещают около 4,5 миллиона человек и еще 20 миллионов приходят в окрестности храма, чтобы полюбоваться его видом. Советник мэра Барселоны по экологии, урбанизму и мобильности Джанет Санц отметила, что это соглашение положило конец «исторической аномалии в городе».
В октябре 2018 года мэрия Барселоны и администрация Саграда-Фамилия договорились о выплате штрафа в 36 миллионов евро за 137-летнее строительство без разрешения властей: сумма будет выплачена на протяжении десяти лет. Мэрия направит полученные средства на благоустройство территории вокруг храма.
Саграда-Фамилия — памятник из Списка Всемирного наследия ЮНЕСКО и самый знаменитый проект каталонского архитектора Антонио Гауди. Строительство неоготического храма началось в 1882 году на пожертвования прихожан. На момент своей смерти в 1926-м Гауди успел закончить фасад и одну из колоколен. Возведение храма прекращалось во время войн — Гражданской и Второй мировой.