Հայաստանի պատմության թանգարանն ու ՌԴ Պուշկինի անվան թանգարանը բանակցում են ուրարտական քաղաքակրթությանը նվիրված ցուցահանդես նախապատրաստելու շուրջ, որը կարող է համաշխարհային սենսացիա դառնալ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկյացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Շվիդկոյը մասնակցել է «Մտքերի գագաթնաժողովին», որը պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացվել է ֆրանսիական Շամոնիի սահմաններից դուրս, և Հայաստանն առաջինն է հյուրընկալում այս հեղինակավոր միջազգային միջոցառումը:
«Մոսկովյան թանգարանում շատ հետաքրքիր նմուշներ կան: Շատ մեծ հավաքածու կա մյուս թանգարանւմ»,-ասել է Շվիդկոյը՝ հավելելով, որ ցուցադրությունը հետաքրքիր կլինի հայ և ռուս հանրությանը, սակայն, անկասկած, մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի նաև այլ երկրներում: «Դա վառ պատմություն կլինի: Նման տիպի նախագծերը չափազանց կարևոր են»,-ասել է նա:
Շվիդկոյը շեշտել է հայկական զգալի ներկայությունը ռուսական մշակույթում, որպես օրինակ բերելով Արամ Խաչատրյանին և Առնո Բաբաջանյանին, «Մոսֆիլմի» տնօրեն Կարեն Շախնազարովին: Նա հավելել է, որ հայ դասական Հրանտ Մաթևոսյանի գրեթե բոլոր ստեղծագործությունները թարգմանվել են ռուսերեն: «Այս ամենը լավ հիմք է մշակութային կապերի համար, սակայն, կան նաև խնդիրներ: Մեզ անծանոթ է ժամանակակից հայ գրականությունը, ռուսականն էլ ՀՀ-ում բավականաչափ լավ չէ ներկայացված: Կինոյում գործակցությունը շատ թույլ է»,-ասել է նա:
Շվիդկոյը կարևորել է երիտասարդական փոխանակումները, ինչը կնպաստի ժամանակակից արվեստը երկուստեք ներկայացնելուն՝ հավելելով, որ վերոնշյալ հարցերի շուրջ խոսել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ Դիլիջանում:

Специальный представитель президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой сообщил, что Армения и Россия ведут переговоры о подготовке выставки, посвященной урартской цивилизации.
«Музей им. Пушкина и Музей истории Армении ведут переговоры о подготовке выставки, посвященной урартской цивилизации, которая обещает стать мировой сенсацией. В московском музее есть крайне интересные артефакты. Очень большая коллекция хранится в вашем музее», – рассказал Швыдкой, пишет ТАСС.
По его мнению, экспозиция однозначно будет интересна российской и армянской публике, но, несомненно, вызовет большой интерес и в других странах. «Это будет яркая история. Такого рода проекты невероятно важны, и их должно быть много», – продолжил он.
Швыдкой отметил, что армянское присутствие в русской культуре существенно, приведя пример композиторов Арама Хачатуряна и Арно Бабаджаняна, классика армянской литературы Гранта Матевосяна, почти все произведения которого переведены на русский язык, и директора Мосфильма Карена Шахназарова. «Что еще нужно для отличных культурных связей? Но если серьезно, у нас есть проблемы. Мы не знаем современную армянскую литературу, да и русская в Армении не особо представлена. В сфере кино сотрудничество на очень слабом уровне», – сказал он.
По словам Швыдкого, важно не зацикливаться на классических формах, а пытаться представлять современное искусство двух стран, а для этого необходимы формы самого разнообразного молодежного обмена, и с президентом Армении этот вопрос очень серьезно обсуждался.