ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ Նիդերլանդների Ներկայացուցիչների պալատը բանաձև է ընդունել՝ դատապարտելով Թուրքիայի նախագահի կողմից 2019-ի ապրլի 24-ի Հայոց ցեղասպապանության զոհերի պիտակավորումը:
Նա գրել է նաև, որ երկրի օրենսդիր մարմինը միաժամանակ պարտավորեցրել է կառավարությանը այդ դիրքորոշման մասին տեղեկացնել Թուրքիայի իշխանություններին։
«Հատուկ շնորհակալություն բանաձևը նախաձեռնած քաղաքական տարբեր ուժեր ներկայացնող պատգամավորներին և «Աբովյան» միության անդամներ Ինգե Դրոստին և Մաթո Հախվերդյանին՝ եռանդուն և արգասաբեր ջանքերի համար», – գրել է Սիմոնյան։
Ապրիլի 24-ին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, անդրադառնալով Առաջին աշխարհամարտի տարիներին կատարվածին, հայտարարել է, թե հայերն են կոտորել մուսուլման կանանց և երեխաներին, ու նման պայմաններում «հայ հրոսակների ու նրանց աջակիցների արտաքսումը ամենատրամաբանական վարքագիծն է եղել»:

12 Июнь 2019 - 06:43 AMT
Палата представителей Нидерландов приняла резолюцию, осуждающую власти Турции, в частности президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана, за навешивание ярлыков на жертв Геноцида армян. Об этом на своей странице в Facebook написал вице-спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян.
По его словам, палата представителей также обязала правительство Нидерландов проинформировать турецкие власти об этой позиции.
«Выражаю особую благодарность инициировавшим данную резолюцию депутатам разных политических сил, а также членам союза «Абовян» Инге Дрост и Мато Ахвердяну за энергичные и плодотворные усилия»,- отметил Симонян.
24 апреля 2019 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, говоря о том то, что произошло во время Первой мировой войны, сказал, что армяне убивали мусульманских женщин и детей, и в таких обстоятельствах «депортация армянских бандитских группировок и их сторонников была наиболее рациональным поведением».