Ղազախստանի նորընտիր նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը ստանձնել է պաշտոնը՝ երդվելով հանրապետության ժողովրդին:
«Հանդիսավոր կերպով երդվում եմ հավատարիմ ծառայել Ղազախստանի ժողովրդին, խստիվ հետևել Սահմանադրությանն ու օրենքներին, երաշխավորել քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, բարեխղճորեն կատարել իմ կողմից ստանձնած Ղազախստանի նախագահի բարձր պարտականությունները»,-ասել է Տոկաևը երդման հանդիսավոր արարողության ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունիսի 9-ին Ղազախստանում կայացել են թվով 6-րդ նախագահական ընտրությունները: Ըստ ԿԸՀ-ի, ընտրություններում 70,96% արդյունքվ հաղթել է Տոկաևը, որին առաջադրել էր Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի գլխավորած Nur Otan կուսակցությունը:

12 Июнь 2019 - 06:56 AMT
Победивший на выборах президента Казахстана Касым-Жомарт Токаев принес присягу народу республики и вступил в должность главы государства.
«Торжественно клянусь верно служить народу Казахстана, строго следовать конституции и законам Казахстана, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на меня высокие обязанности президента республики Казахстан», – сказал он в ходе торжественной церемонии 12 июня, пишет РИА Новости.
Шестые по счету президентские выборы прошли в Казахстане 9 июня. По данным ЦИК, победу на них с результатом в 70,96% голосов избирателей одержал Токаев, которого выдвинула партия Nur Otan, возглавляемая первым президентом Нурсултаном Назарбаевым.