Հունիսի 22-ին ՌԴ Առաջին հեռուստաալիքը փաստագրական ֆիլմ կցուցադրի Չերնոբիլի ԱԷԿ-ում վթարի մասին: Հեռուստաալիքը կարծում է, որ HBO-ի սերիալը «ողբերգության հանդեպ հետաքրքրության հերթական ալիքն է բարձրացրել», գրում է TJ-ն Առաջին ալիքի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Ըստ հեռուստաալիքի, ֆիլմը «վերարտադրում է 1986թ. ապրիլի լույս 26-ի ճակատագրական գիշերվա իրադարձությունները ճշգրիտ հաջորդականությամբ» և պատմում է, թե ինչպես է «ամեն ինչ եղել իրականում»:
«Գրեթե անհայտ է ուղղաթիռների օդաչուների սխրանքի պատմությունը, որոնք արել են գլխավորը՝ դադարեցրել են շղթայական ռեակցիան և ծածկել ռեակտորը ավազի և կապարի հաստ շերտով: Նրանք օրական 1000-ական թռիչք են կատարել, սկզբից նույնիսկ պաշտպանված չլինելով կապարի ազդեցությունից՝ ռեակտորից լինելով 200 մ բարձրության վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հեղինակները խոստացել են պատմել, թե ինչու է ինքնասպան եղել վթարի պատճառների հետաքննման և հետևանքների վերացման կառավարական հանձնաժողովի անդամ Վալեի Լեգասովը: «Իր բովանդակալից պատմության մեջ նա հիշատակել է այն անձանց անունները, որոնք իրականում մեղսակից էին Չերնոբիլի աղետին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Չերնոբիլը» պատմական մինի սերիալ է Չերնոբիլի ԱԷԿ-ում 1986-ի ապրիլի 26-ին տեղի ունեցած պայթյունի և հետևանքների վերացման մասին: Մինի սերիալը թողարկվել է մայիսի սկզբին և առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել շոուների վարկանիշում ըստ Internet Movie Database (IMDb)-ի, ստանալով հեռուստադիտողի ամենաբարձր գնահատականները:

Первый канал анонсировал показ 22 июня документального фильма об аварии на Чернобыльской АЭС. Телеканал считает, что сериал от HBO «пробудил очередную волну интереса к трагедии», пишет TJ со ссылкой на пресс-службу Первого канала.
По словам телеканала, их фильм «воспроизводит точную последовательность событий роковой ночи с 25 на 26 апреля 1986 года» и рассказывает «как было на самом деле».
«Почти неизвестна история подвига вертолетчиков, которые сделали главное — прекратили цепную реакцию и засыпали реактор толстым слоем песка и свинца. Они совершали по 1000 вылетов в день, не имея поначалу свинцовой защиты, зависая на высоте 200 метров над реактором», – говорится в сообщении.
Авторы пообещали рассказать, почему покончил с собой член правительственной комиссии по расследованию причин и по ликвидации последствий аварии Валерий Легасов. «В своем предсмертном рассказе он упомянул имена тех, кто на самом деле причастен к чернобыльской катастрофе», — уточняется в заявлении пресс-службы.
«Чернобыль» — исторический мини-сериал о взрыве, который произошел 26 апреля 1986 года на на Чернобыльской АЭС, и последовавшей ликвидации аварии. Мини-сериал вышел в начале мая и занял первое место в рейтинге шоу по версии сайта Internet Movie Database (IMDb), получив самые высокие оценки пользователей.