ԵՄ-ն նոր պատժամիջոցներ է պատրաստում Ռուսաստանի դեմ: Այդ մասին հայտնել է dp-նa Բրյուսելում ԵՄ հերթական գագաթնաժողովի ամփոփիչ հայտարարության նախագծի վրա հղումով:
Ըստ նախագծի, նոր պատժամիջոցները կսահմանվեն Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակին Կրեմլի չդադարող միջամտության համար:
Նման տուգանային միջոցներից կարող է լինել այսպես կոչված Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների բնակիչներին «ապօրինաբար տրամադրված ՌԴ անձնագրերը չճանաչելը»: «Պուտինի համապատասխան հրամանագիրը հակասում է 2015-ի Մինսկի պայմանավորվածությունների ոգուն և նպատակներին», գրում է Deutsche Welle-ն:
Լարվածությունը Մոսկվայի և Կիևի միջև սաստկացավ 2018-ի նոյեմբերին 3-ին ուկրաինական նավերի կալանքից հետո, որոնք փորձել էին հատել Կերչի նեղուցը, որը Ղրիմի միացումից հետո Մոսկվան հայտարարել էր իր տարածքային ջրեր: Այդ նավերի նավաստիները դեռ կալանքի տակ են, իսկ ԵՄ-ն արդեն մի քանի ամիս է պահանջում է ազատ արձակել նրանց:
Ակնկալվում է, որ Բրյուսելում հունիսի 20-21-ին կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովում համաձայնեցվելու է ԵՄ ռազմավարական օրակարգը 2019-2024թթ. համար և լուծվելու է ՌԴ դեմ պատժամիջոցների հերթական անգամ երկարացման հարցը:

За непрекращающееся вмешательство Кремля в ситуацию на востоке Украины Россия может подвергнуться новым санкциям Евросоюза. Об этом сообщило 12 июня агентство dpa со ссылкой на имеющийся в его распоряжении проект итогового заявления участников очередного саммита ЕС в Брюсселе.
Одной из таких штрафных мер в тексте документа указано «непризнание нелегально выданных российских паспортов» жителям так называемых Донецкой и Луганской «народных республик». Изданный в апреле соответствующий указ президента РФ Владимира Путина «противоречит духу и целям минских договоренностей» 2015 года об урегулировании конфликта на востоке Украины, пишет Deutsche Welle.
Напряженность в отношениях между Москвой и Киевом усилилась после задержания Россией в ноябре 2018 года трех украинских судов, пытавшихся пересечь Керченский пролив, который Москва после аннексии Крыма объявила своими территориальными водами.
Украинские моряки, находившиеся на этих судах, по-прежнему содержатся в российской тюрьме. ЕС на протяжении уже нескольких месяцев требует от Москвы освободить их. Это требование содержится и в тексте проекта итогового заявления участников брюссельской встречи в верхах.
Ожидается, что на саммите ЕС 20-21 июня в Брюсселе будет согласована стратегическая повестка дня Евросоюза на период с 2019 по 2024 годы и решен вопрос об очередном продлении санкций против РФ, срок которых истекает 31 июля 2019 года.