Սևանա լիճն ընդգրկվել է ԱՊՀ լավագույն հանգստավայրերի 5-յակում, որոնք պահանջված են ռուս զբոսաշրջիկների շրջանում: Այդ մասին հայտնում է ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը:
5-յակում են ընդգրկվել նաև Ղազախստանի Բուրաբայը, ղրղզական Իսսիկ Կուլ լիճը, Նարոչ լիճը Բելառուսում, ինչպես նաև Ապշերոնը Բաքվում՝ Կասպից ծովի ափին:
ԱՊՀ երկրներում ռուս զբոսաշրջիկների համար ամառային հանգստի առավելություններից են տեղաբնակների շրջանում ռուսաց լեզվի իմացությունը և նրանց հյուրընկալությունը, մատչելի հանգիստը, համեղ կերակուրներն ու մրգերը:
Ըստ գործակալության, ռուսաստանցիներն ԱՊՀ երկրներ են այցելում 1-2 շաբաթով, իսկ նրանց բյուջեն միջինը կազմում է օրական 50-110 դոլար: Ամենաէժանը հանգիստն է Իսսիկ Կուլում, ամենաթանկը՝ Բաքվում:
Վարկանիշը կազմել է հանգստավայրերի ենթակառուցվածքների զարգացման և ռուս զբոսաշրջիկների կողմից դրանց հաճախելիության արդյունքների հիման վրա:

13 Июнь 2019 - 08:50 AMT
Армянское озеро Севан вошло в список 5 лучших курортов стран СНГ, популярных для летнего отдыха российских туристов. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат.
В рейтинг вошли также курорт Бурабай в Казахстане, озеро Иссык-Куль в Кыргызстане, озеро Нарочь в Белоруссии и курорты Апшерона в Баку на побережье Каспийского моря.
Безвизовый въезд, знание русского языка и гостеприимство местных жителей, недорогой отдых, вкусная местная еда и фрукты являются основными преимущества летнего отдыха в странах СНГ.
По данным агентства, на курорты СНГ российские туристы приезжают на летний на одну или две недели, а их туристический бюджет отдыха составляет от 50 до 110 долларов в сутки.
Дешевле всего отдыхать – на Иссык-Куле, дороже всего – на курортах Баку.
Рейтинг составлен по результатам анализа посещаемости курортов российским туристами и развитости инфраструктуры курортов.