ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին է մեղադրել Օմանի ծոցում լցանավերի վրա գրոհի համար: Այդ մասին նա ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում:
«Դա իրոք Իրանն է արել, դուք գիտեք, որ նրանք են դա արել, որովհետև տեսել եք մոտորանավակը»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը: Խոսքը մի տեսանյութի մասին է, որտեղ, ենթադրաբար, իրանցիները հանում են չպայթած ականը Kokuka Courageous լցանավից: ԱՄՆ նախագահը Իրանին անվանել է «ահաբեկչության երկիր», որը շատ է փոխվել իր նախագահության օրոք, գրում է Lenta.ru-ն:
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ եթե Իրանը որոշի փակել Օրմուզի նեղուցը, որով մեծ թվով նավթատար լցանավեր են անցնում, ապա չի կարողանա դա երկար անել:
Հունիսի 13-ի առավոտյան Օմանի ծոցում հարձակում է իրականացվել երկու լցանավի վրա: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն Իրանի իշխանություններին մեղադրեց դրանում՝ նշելով, թե այդ են վկայում «հետախուզության տվյալներն ու օգտագործած զենքը»: Ավելի ուշ ԱՄՆ-ն հայտնեց լցանավերից մեկի վրա չպայթած ականի մասին: Ըստ զինվորականների, նմանատիպ ռումբեր են օգտագործվել նաև մայիսին լցանավերի վրա հարձակման ժամանակ:

14 Июнь 2019 - 13:21 AMT
За нападением на танкеры в Оманском заливе стоит Иран. Такое заявление сделал президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу Fox News.
«Это действительно сделал Иран, и вы знаете, что они сделали это, потому что вы видели катер», — сказал глава американского государства. Речь идет про видео, на котором, предположительно, иранцы снимают неразорвавшуюся мину с танкера Kokuka Courageous. Президент США также назвал Иран «страной террора», которая сильно изменилась за время его президентства, пишет Lenta.ru.
Трамп также заявил, что если Иран примет решение перекрыть Ормузский пролив, через который проходит большое количество танкеров с нефтью, то не сможет делать это долго.
Утром 13 июня в иранских водах Оманского залива были атакованы два нефтяных танкера. Госсекретарь США Майк Помпео обвинил власти Ирана в причастности к атаке на гражданские танкеры. По его утверждению, на это указывают «данные разведки и использованное оружие».
Позднее в США сообщили о найденной на борту одного из танкеров неразорвавшейся мине. По утверждению военных, такие же бомбы использовались при нападении на танкеры в мае. Также в Пентагоне заявили об отправке в Оманский пролив еще одного эсминца с крылатыми ракетами.