ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Թոմաս Օպերմանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման ճիշտ ճանապարհին է։
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել եվրոպական հանրության շրջանում:
«Մասնավորապես, գերմանացիները մեծ համակրանքով են վերաբերվում հայաստանյան փոփոխություններին և հույս ունեն, որ Հայաստանը կհասնի հաջողությունների: Մենք ցանկանում ենք Ձեր երկիրը տեսնել որպես առաջադեմ պետություն և ամեն ինչ կանենք Հայաստանին աջակցելու համար: ՀՀ կառավարությունը դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման ճիշտ ճանապարհին է, քանի որ առանց անկախ դատական համակարգի հնարավոր չէ հասնել հաջողությունների»,- ասել է Թոմաս Օպերմանը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունը և այս ժամանակահատվածում հատկապես ընդգծել դատաիրավական բնագավառում փոխգործակցության զարգացման կարևորությունը:
«Դատաիրավական բարեփոխումները մեզ համար ունեն առաջնահերթ նշանակություն: Մեր երկրում ժողովրդավարական փոփոխություններն ամբողջացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ժողովրդի վստահությունը վայելող դատական համակարգ»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այդ ուղղությամբ մեր երկիրը սերտորեն համագործակցում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ եվրոպական գործընկերների աջակցությամբ այդ գործում կառավարությունը կհասնի հաջողությունների:
«Մենք իրականացրել ենք ժողովրդավարական գործընթացներ, որպեսզի Հայաստանը լինի առաջադեմ պետություն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, անկախ դատական համակարգի կայացման առումով»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը և Թոմաս Օպերմանը կարևորել են հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն ու հրադադարի ռեժիմի պահպանումը՝ անթույլատրելի համարելով վերջին շրջանում սահմաններին առկա լարվածությունը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է դեռևս 2016թ. Վիեննայի գագաթնաժողովում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման շուրջ համաձայնությունների իրականացման կարևորությունը։ Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ փոխվստահության մթնոլորտը կնպաստի բանակցություններում կառուցողականության ապահովմանը, սահմաններին լարվածության թուլացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը որպես ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման կարևորագույն նախապայման է համարել հակամարտության բոլոր կողմերի լիարժեք մասնակցությունը բանակցային գործընթացին:

Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, June 14 hosted a delegation led by German Bundestag Vice President Thomas Oppermann who said that the Armenian government is on the right path to judicial reforms.
The Prime Minister believed it a very good opportunity to continue the recently revitalized dialogue on the furtherance of the Armenian-German relations. Nikol Pashinyan reminded that over the past one year, he and Chancellor Angela Merkel paid mutual visits, the President of the National Assembly of Armenia visited Germany and the President of the Constitutional Court of Germany visited Armenia.
Appreciating the ongoing multifaceted cooperation, the head of the Armenian government highlighted the joint efforts in implementing the judicial reform. “Judicial reforms are of paramount importance to us. To complete the democratic transformations in our country, we need a judicial system vested with public trust,” the Prime Minister said, stressing that Armenia is closely cooperating with the EU and the CoE to that end.
Nikol Pashinyan expressed conviction that with the support of its European partners, his government will succeed in those efforts. “We have been through democratic processes to make of Armenia an advanced nation in terms of human rights, freedom of speech, strong democratic values and an independent judiciary,” the Prime Minister noted.
According to the Vice President of the German Bundestag, the developments in Armenia have aroused great interest in European countries. “The Germans specifically entertain a great sympathy for those changes underway in your country, and we hope that Armenia will succeed. Eager to see Armenia a progressive country, we will do everything to assist you with your effort. The Armenian Government is on the right path to judicial reforms, since it is impossible to succeed without having an independent judiciary,” Thomas Oppermann noted.
Nikol Pashinyan pointed out that after the Bundestag’s adoption of a resolution recognizing the Armenian Genocide in 2016, Germany has earned a special place in the hearts of all Armenians. The Bundestag’s resolution is crucial in terms of the international recognition of the Armenian Genocide.
The parties took the opportunity to refer to the Nagorno-Karabakh conflict settlement process. Nikol Pashinyan and Thomas Oppermann prioritized the peaceful settlement of the conflict and the observance of the ceasefire regime, assessing as inadmissible the recent escalation on the contact line.
The Prime Minister of Armenia stressed the need for implementing the agreements reached at the Vienna Summit as early as in 2016 on developing appropriate mechanisms for investigating ceasefire violations.
The Bundestag Vice President expressed conviction that the atmosphere of mutual confidence will impart a constructive nature to the talks and will eventually lead to de-escalation.
Prime Minister Pashinyan reiterated that full participation of all stakeholders in the negotiation process is a key precondition for the settlement of the conflict.