Ֆրանսիացի միլիարդատերերը չեն կատարել իրենց խոստումները Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման համար նյութական օգնություն ցուցաբերելու մասին:
Նվիրատվությունների համար ստեղծված բարեգործական հիմնադրամին դեռ ոչ մի ցենտ չի փոխանցվել, հայտարարել են գործարար և եկեղեցական շրջանակների ներկայացուցիչները, հայտնում է Lenta.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հայտնել է տաճարի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Անրի Ֆինոն, մեծ ներդրողների մտավախությունները կապված են այն հանգամանքի հետ, որ նրանք ցանկանում են իմանալ, թե ինչի վրա են ծախսվելու գումարները:
Այս պահի դրությամբ հավաքվել է խոստացված նվիրատվությունների միայն 9 տոկոսը: Ընդ որում այդ գումարի 90 տոկոսը փոխանցվել է ԱՄՆ-ից:
Ապրիլին հայտարարվել էր, որ խոստացված նվիրատվությունների հանրագումարը հատել է 1 մլրդ եվրոյի շեմը: Մինչ այդ Louis Vuitton Moet Hennessy ֆրանսիացի սեփականատեր Առնո ընտանիքը հայտարարել էր 200 մլն եվրո նվիրատվության մասին, ինչը 2 անգամ ավելի էր ֆրանսիացի գործարարներ Պինո ընտանիքի խոստումից:

15 Июнь 2019 - 09:24 AMT
Французские миллиардеры не исполнили свои обещания о перечислении материальной помощи для восстановления разрушенного собора Парижской Богоматери.
В благотворительный фонд, созданный для сбора пожертвования на реконструкцию пострадавшего в пожаре национального памятника, не поступило ни цента, заявили представители деловых и церковных кругов, пишет Lenta.ru со ссылкой на Bloomberg.
В то же время, отмечает представитель пресс-службы собора Анри Фино, опасения крупных инвесторов связаны с желанием знать, на что именно будут тратиться их деньги. France Info пишет, что они ждут планов реконструкции и только после этого будут переводить деньги в фонд.
В настоящий момент собрано девять процентов от обещанных пожертвований на реконструкцию. При этом 90 процентов денег поступили из США. «Американцы очень щедры к Нотр-Даму, и памятник очень любят в Америке», — резюмировал президент благотворительного фонда «Друзья Нотр-Дама» Мишель Пико.
В апреле сообщалось, что суммарные пожертвования на восстановление собора Парижской Богоматери перевалили за миллиард евро. До этого французская семья Арно, владеющая группой компаний Louis Vuitton Moet Hennessy, объявила о пожертвовании 200 миллионов евро на реставрацию собора Парижской Богоматери. Это в два раза превышает пожертвование французских бизнесменов Пино.