Եվրամիությունը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ, եթե խախտվեն Հունաստանի և Կիպրոսի ինքնիշխան իրավունքները: Այդ մասին հայտարարել է Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը կառավարության Արտաքին գործերի և պաշտպանության խորհրդի արտահերթ նիստից հետո:
Ցիպրասը հայտնել է, որ նիստը նվիրված էր Թուրքիայի սադրանքներին Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում, որտեղ Անկարան երկրաբանական հետախուզում է իրականացնում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հույները պետք է իրենց լիակատար անվտանգ զգան՝ թուրքական սադրանքն ու Թուրքիայի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումը ոչ թե ուժի, այլ թուլության նշան է»,-ասել է նա:
Ըստ Ցիպրասի, Հունաստանը հզոր երկիր է և վերջերս նրան հաջողվել է միջազգային միություններ ու դաշինքներ կնքել՝ նախկիններից ավելի ամուր: Նա հավելել է, որ Հունաստանի և Կիպրոսի դիրքորուշումը հաստատվել է ԵՄ գագաթնաժողովների հետևողական որոշումներով, որոնք միանշանակ դատապարտում են միջազգային իրավունքի խախտումն ու Թուրքիայի սադրանքները:
«Մենք համակարծիք ենք Հունաստանի նախագահի հետ, որ առաջիկայում հող պետք է նախապատրաստենք, որպեսզի հաջորդ շաբաթ ԵՄ գագաթնաժողովը համապատասխան որոշում կայացնի և պատժամիջոներ սահմանի Թուրքիայի դեմ, եթե հաստատվի, որ վերջինս հորատում է իրականացրել Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում»,-ասել է Ցիպրասը:
«Մեր ուղերձը հետևյալն է՝ բոլոր նրանք, ովքեր խախտում են Հունաստանի, Կիպրոսի ինքնիշխան իրավունքները, որը ևս ԵՄ անդամ է, խախտում են միջազգային իրավունքը և պետք է իմանան, որ դա հետևանքներ է ունենալու»,-ասել է Հունաստանի վարչապետը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան Միջերկրական ծովի արևելայն հատվածում ածխաջրածինների հետախուզում է իրականացնում՝ ըստ միջազգային իրավունքի, և պնդում է, որ Կիպրոսի թուրքերն իրավունք ունեն տնօրինել երկրի բնական պաշարները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը որոշել են եռակողմ գործընկերություն հաստատել երկրների միջև։

Greek Prime Minister Alexis Tsipras said on Sunday, June 16 that Greece and Cyprus will push their EU partners to penalize Turkey, including the possible option of sanctions, if Ankara is verified to have started drilling for gas west of Cyprus, The Greek Reporter reveals.
Addressing the nation after an extraordinary meeting of the Government Council for Foreign Affairs and Defense (KYSEA), the supreme decision-making body on issues of foreign policy and national defense of Greece, Tsipras said that Greeks should feel “totally safe”.
“We have agreed .. to prepare the ground in the coming week that the (European Union) summit take the relevant decisions, even sanctions against Turkey, if it is verified that there has been a drill (by Turkey) in the Cypriot EEZ,” Tsipras told reporters.
Nicosia has said that Turkey has moved materials and equipment for drilling activity to the area west of Paphos where it has stationed its drillship Fatih, but the government can’t confirm the information, the Cyprus News Agency reported on Sunday.
Government spokesman Prodromos Prodromou told the news agency: “We have been following statements of Turkish officials for several days and often with conflicting information. There is information on the transport of drilling equipment and equipment. However, we are not in a position to confirm this information.”
Tsipras cancelled his scheduled visit to the islands of Kos and Nisyros and returned to Athens to chair the KYSEA meeting late on Sunday afternoon.
Meanwhile, the Ministry of Defense has denied it moved any troops to the Eastern Aegean Islands close to Turkey as a reaction to any emergency.
“Recent webpage postings according to which Greek troops have been moved to Eastern Aegean islands in an emergency do not correspond to reality,” the ministry said in a statement Sunday.
“The operational deployment of the Greek Armed Forces is the usual one. Any movements were made as part of (an exercise) that was completed on Friday, June 14,” the ministry said.