Ռուսաստանում քննությունը մեղադրանք է ներկայացրել Խաչատուրյան քույրերին՝ հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանին, նախնական պայմանավորվածությամբ սպանելու մեջ:
Աղմկահարույց սպանությունը կատարվել է 2018-ի հուլիսին, Մոսկվայում: Հուլիսի 27-ի երեկոյան Ալուֆևի մայրուղու թիվ 56 շենքի մուտքի աստիճանավանդակում հայտնաբերվել է 57-ամյա տղամարդու դի՝ պարանոցի և կրծքավանդակի շրջանում ծակող-կտրող գործիքով հասցված բազմաթիվ վերքերով: Հաջորդ օրը սպանության կասկածանքով ձերբակալվեցին նրա դուստրերը՝ 17, 18 և 19 տարեկան: Նրանք խոստովանեցին մեղքը:
Ինչպես ասվում է ՌԴ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, հարցաքննության ժամանակ աղջիկները պատմել են, որ հոր հանդեպ «անձնական հակակրանք են ունեցել, քանի որ վերջինս տևական ժամանակ նրանց բարոյական տառապանքներ է պատճառել»,-գրում է Meduza-ն:
Միխայիլ Խաչատուրյանն ապրում էր դստրերի՝ Մարիայի, Անգելինայի և Քրիստինայի հետ նրանց մորից առանձին, երեք սենյականոց բնակարանում: Մայրը հեռացել էր ընտանիքից մոտ 7 ամիս առաջ: Քույրերը նաև ավագ եղբայր ունեն, որն առանձին է ապրում:
Ընտանիքը բարեհաջող և ապահով ընտանիքի տպավորություն է թողել, հայրը խիստ էր ու բարեպաշտ, սակայն, ինչպես պատմել են աղջիկների ծանոթները «Կոմսոմոլսկայա պրավդային», իրականում Միխայիլ Խաչատուրյանը կապված է եղել քրեական աշխարհի և թմրանյութերի առևտրի հետ: Նա պարբերաբար ծեծել է աղջիկներին, ահաբեկել նրանց, որոշ տվյալներով, նույիսկ բռնաբարել:
Վարկածներից մեկով, աղջիկները վաղուց և մանրակրկիտ կերպով ծրագրել էին հոր սպանությունը, մեկ այլ վարկածով՝ Խաչատուրյանն ինքն է հարձակվել աղջիկների վրա թմրանյութերի ազդեցության տակ, որից եհոտ նրանք, արդեն պաշտպանվելով, խլել են նրանից դանակն ու սպանել: Սպանությունից հետո ավագ դուստրը ինքն է զանգահարել ոստիկանություն և ասել, թե հայրը վնասել է իրեն: Նրան հոսպիտալացրել են ազդրի կտրած վերքով և սալջարդերով:
Բնակարանի խուզարկության ժամանակ մի ամբողջ զինանոց է հայտնաբերվել՝ որսորդական հրացան իր փամփուշտներով, արբալետ, մի քանի օդամղիչ, ազդանշանային, գազի ատրճանակներ:
Սեպտեմբերին Բասմանի շրջանի դատարանն ազատեց քույրերին քննչական մեկուսարանից, որտեղ նրանք 2 ամիս էին անցկացրել: Բոլորի հանդեպ խափանման նոր միջոց կիրառվեց՝ որոշակի գործողությունների արգելք, այդ թվում բջջային կապի և ինտերնետի կիրառման: Նրանց արգելվել է նաև լքեր բնակավայրը գիշերային ժամերին առանց քննիչի թույլտվության, շփվել քրգործով մասնակիցների հետ, բացի պաշտպաններից: Ինչպես հայտնել է ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն, աղջիկներին 8-20 տարվա ազատազրկում է սպառնում: Ըստ Պետրենկոյի, քննիչները բոլոր միջոցները ձեռնարկել են, պարզելու համար մեղմացուցիչ հանգամանքները, այդ թվում նշանակվել են հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննություններ:
«Փորձաքննությունների արդյունքում պարզվել է աղջիկների հոգեկան վիճակը, ընդ որում քույրերից 2-ը սպանության պահին կարող էին գիտակցել կատարվող գործողությունների փաստացի բնույթն ու ղեկավարել դրանք»,-հավելել է նա:

17 Июнь 2019 - 09:14 AMT
Следствие предъявило сестрам Хачатурян обвинение в убийстве отца Михаила Хачатуряна по предварительному сговору.
Громкое убийство произошло в конце июля 2018 года. В Москве. Вечером 27 июля на лестничной площадке в подъезде дома № 56 на Алтуфьевском шоссе в Москве обнаружили тело 57-летнего мужчины с множественными колото-резаными ранениями в области шеи и груди. На следующий день по подозрению в убийстве были задержаны три дочери погибшего в возрасте 17, 18 и 19 лет. Они признали свою вину.
Как говорится в сообщении Следственного комитета, на допросе девушки рассказали, что у них сложились «личные неприязненные отношения с отцом ввиду причинения им на протяжении длительного времени моральных страданий», пишет Meduza.
Михаил Хачатурян жил в трехкомнатной квартире вместе с дочерьми Марией, Ангелиной и Кристиной отдельно от их матери, ушедшей из семьи несколько лет назад. Кроме того, у девушек есть старший брат, также проживающий отдельно.
Семья производила впечатление благополучной и обеспеченной, отец выглядел строгим и набожным человеком, однако, как рассказали знакомые девушек «Комсомольской правде», на самом деле Михаил Хачатурян был связан с криминалом и торговлей наркотиками. Он регулярно избивал дочерей, запугивал их и, по некоторым данным, даже насиловал.
По одной из версий, девушки давно планировали убийство отца, по другой — Хачатурян сам напал на дочерей, находясь под воздействием наркотиков, после чего они, защищаясь, выхватили у него нож.После убийства старшая дочь Хачатуряна сама позвонила в полицию и рассказала, что была ранена отцом. Ее госпитализировали с колото-резаной раной бедра и ушибами предплечья.
При обыске в квартире, где произошло убийство, обнаружили целый арсенал: охотничье ружье с патронами, арбалет с дротиками, несколько пневматических, сигнальных и газовых пистолетов.
В сентябре Басманный суд освободил сестер из следственного изолятора, где они провели два месяца. Всем трем сестрам была избрана недавно появившаяся в УПК мера — запрет на совершение определенных действий, в том числе использование мобильной связи и интернета.
Им также нельзя без разрешения следователя покидать место проживания ночью, общаться с участниками уголовного судопроизводства, кроме защитников обвиняемых, сотрудников органов предварительного следствия и контролирующих органов.
Как сообщила официальный представитель СК Светлана Петренко, девушкам грозит от восьми до двадцати лет тюрьмы.
По словам Петренко, следователи предприняли все необходимые меры, чтобы установить смягчающие обстоятельства, в том числе назначили психолого-психиатрические экспертизы.
«В ходе их проведения определено душевное состояние фигуранток, при этом двое из сестер в момент совершения убийства могли осознавать фактический характер совершаемых действий и руководить ими», — добавила она.