ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնին փոխանցել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի ջերմ ողջույններն ու պատրաստակամությունը՝ աջակցելու դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վաչության փոխանցմամբ, վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև սերտ գործակցությունը տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ ժողովրդավարության զարգացման Հայաստանի օրակարգն առաջ մղելու գործում:
Փաշինյանը նշել է, որ այդ օրակարգում ներկայումս առաջնային նշանակություն ունեն դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումները: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ին՝ դրանք կյանքի կոչելու գործում օժանդակություն ցուցաբերելու գործնական քայլերի, այդ թվում՝ ԵԽ բարձրաստիճան առաքելության անդամների Հայաստան այցելելու համար:
Վարչապետն ընդգծել է, որ բարեփոխումների վերջնական նպատակը քաղաքացիների վստահության ձևավորումն ու ամրապնդումն է դատական համակարգի նկատմամբ: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է տարբեր ոլորտներում իրական փոփոխությունների հասնելը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022-ի Գործողությունների ծրագրին, որի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը կայացել է հունիսի 17-ին: Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնին վարչապետին է ներկայացրել ծրագրի ուղղությունները՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է սերտ գործակցության տարբեր ուղղություններով Հայաստանի իշխանությունների նախաձեռնած բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի ընտրական համակարգի բարեփոխումներին, այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին և ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի այլ հարցերի:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем генерального секретаря Совета Европы Габриэллой Баттаини-Драгони. Об этом сообщает пресс-служба премьера РА.
Пашинян подчеркнул важность более тесного сотрудничества между правительством Армении и Советом Европы в различных направлениях, в том числе в продвижении повестки развития демократии в Армении. Он отметил, что в этой повестке дня сейчас приоритетом являются реформы в судебно-правовой сфере. Глава правительства выразил благодарность Совету Европы за практические шаги по оказанию помощи в их реализации, в том числе за визит высокопоставленных представителей Совета Европы в Армению.
Габриэлла Баттаини-Драгони передала премьер-министру теплые приветствия и готовность генерального секретаря Совета Европы Турбьёрна Ягланда поддержать реформы судебно-правовой системы. Заместитель генерального секретаря Совета Европы коснулась плана действий Армения-Совет Европы на 2019-2022 гг., официальная церемония старта которого состоялась 17 июня. Баттаини-Драгони представила премьеру направления плана, отметив, что Совет Европы готов к тесному сотрудничеству в осуществлении инициированных властями Армении реформ в различных направлениях.
Премьер подчеркнул, что конечной целью реформ является формирование и укрепление доверия граждан к судебной системе. По словам Пашиняна, цель правительства – добиться реальных изменений в разных сферах.
В ходе встречи собеседники также коснулись реформ в избирательной системе Армении, запланированных в этом направлении шагов и других вопросов повестки демократических реформ.