ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը Գաստրոնոմիայի օրը՝ հունիսի 18-ին, ներկայացրել է ամառային գաստրոնոմիկ ուղևորությունների և ճամփորդությունների համար լավագույն երկրների վարկանիշը:
Ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների շրջանում Վրաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Իտալիան և Ֆրանսիան ամենապահանջված արտասահմանյան ուղղություններն են, իսկ Սանկտ Պետերբուրգը, Մոսկվան, Կազանը, Մերձմոսկովյան շրջանն ու Վլադիմիրյան շրջանը լավագույնն են Ռուսաստանի տարածքում:
Ըստ ՏուրՍտատի, Վրաստանը որպես լավագույն գաստրոնոմիական ուղղություն ստացել է ձայների 16%-ը, Հայաստանը՝ 10%-ը, իսկ Բելառուսը, Իտալիան և Ֆրանսիան՝ 6-ական տոկոս:

Armenia is among the top 5 best destinations for culinary tourism preferred by Russian travelers, analytical agency TurStat reveals.
Besides, Georgia, Belarus, Italy and France, as well as St. Petersburg, Moscow, Kazan, the Moscow region and the Vladimir region inside Russia are also among the best destinations for foodies.
According to the agency, 16% of respondents voted for Georgia as the best foreign direction for food tourism gave, 10% for Armenia, and 6% for Belarus, Italy and France each.
Lake Sevan in Armenia was recently included in the list of the 5 best resorts in the CIS countries, which are popular for summer holidays among Russian tourists.