Եվրոպայի ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) նախկին նախագահ Միշել Պլատինին ազատ է արձակվել: Այդ մասին նրա փաստաբանը հայտնել է AFP գործակալությանը հունիսի լույս 19-ի գիշերը:
Պլատինին մի քանի ժամ հարցաքննվել է 2022 թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության վայրի ընտրության վերաբերյալ քվեարկության արդյունքների հնարավոր կեղծման հետաքննության շրջանակում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միշել Պլատինին ձերբակալվել էր հունիսի 18-ին Փարիզի արվարձանում: Նույն գործով «ազատ կասկածյալի« կարգավիճակով անցնում է նաև Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախկին նախարար Կլոդ Գեան:
2019-ի մարտին բրիտանական The Sunday Times-ը լրագրողական հետաքննություն է իրականացրել, որի համաձայն Կատարի «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը 3 տարի շարունակ Ֆուտբոլային ասոցիացիաների միջազգային ֆեդերացիային գրեթե 900 մլն դոլար է փոխանցել խաղերի հեռարձակման համար, որպեսզի 2022 ԱԱ անցկացման երկիրն ընտրելիս ընտրությունը կատարվի հօգուտ Կատարի:
Ըստ հետաքննության, կոռուպցիայի կասկածներ, ի թիվս այլոց, կային նաև Պլատինիիի մասով: Կատարի հետ մեկտեղ ԱԱ-2022 անցկացման համար պայքարում էին Ավստրալիան, Հարավային Կորեան, ԱՄՆ-ն և Ճապոնիան:

19 Июнь 2019 - 07:12 AMT
Бывший президент Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) Мишель Платини освобожден из-под стражи. Об этом его адвокат сообщил агентству AFP в ночь на 19 июня.
Платини несколько часов допрашивали в рамках расследования возможной фальсификации итогов голосования о месте проведения чемпионата мира по футболу 2022 года, пишет Deutsche Welle.
Мишель Платини был задержан полицией в пригороде Парижа 18 июня. По делу о фальсификации результатов выбора страны – хозяйки ЧМ-2022 в статусе «свободного подозреваемого» также проходит бывший министр внутренних дел Франции Клод Геан.
В марте 2019 года британская газета The Sunday Times опубликовала журналистское расследование, согласно которому катарская телекомпания «Аль-Джазира» в течение трех лет перечислила Международной федерации футбольных ассоциаций почти 900 млн долларов за права на трансляцию игр и в качестве бонуса за то, что футбольная ассоциация при определении страны – хозяйки ЧМ-2022 сделала выбор в пользу Катара.
Согласно расследованию, подозрения в коррупции падали, в числе прочих, и на Мишеля Платини. За право проведения ЧМ-2022 с Катаром соревновались Австралия, Южная Корея, США и Япония.