2020 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները Վրաստանում համամասնական կարգով կանցնեն: Այդ մասին հայտարարել է իշխող «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր և նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին:
Այդպիսով, իշխող կուսակցությունը բավարարել է հունիսի 20-ից Թբիլիսիում ցույցի դուրս եկածների երկրորդ պահանջը: Առաջին պահանջով իր պաշտոնից հեռացավ խորհրդարանը ղեկավարող Իրակլի Կոբախձեն, հայտնում է «Sputnik Գրուզիան»:
«Խորհրդարանական ընտրություններում անցողիկ շեմը պետք է զրոյական լինի, կրկնում եմ՝ զրոյական»,-ասել է Իվանիշվիլին կուսակցության քաղխորհրդի նիստի ավարտին:
«Իվանիշվիլին աննախադեպ որոշում է հրապարակել»,-ավելի ուշ ասել է լրագրողներին երկրի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն:
Ըստ գործող Սահմանադրության, ընտրական օրենքի փոփոխությունը՝ խառը համակարգից դեպի համամասնական, նախատեսվում էր միայն 2024-ին: 2020-ին ընտրությունները պետք է անցնեին ըստ գործող կարգի՝ խառը ընտրակարգով, սակայն, որպես զիջում ընդդիմությանը որոշվել էր նվազեցնել անցողիկ շեմը 5 տոկոսից մինչև 3 տոկոս:

Parliamentary elections in Georgia in 2020 should be held under a proportional system, the head of the ruling Georgian Dream party, Bidzina Ivanishvili, said on Monday, June 24, RFE/RL reports.
Ivanishvili said that no threshold for parties should be applied during the elections.
Changing the electoral system from a mixed to a proportional system from 2020 was one of the demands of thousands of demonstrators who have taken to the streets of the Georgian capital since June 20.
Protest leaders have said that the rallies would continue until their wider demands were met, including a call for the interior minister to step down, the release of those arrested on the first night of protests, and the punishing of law enforcement officers who used violence against the crowd.