Պատերազմների և կլիմայի փոփոխությունների հետևանքով վերջին տարիներին սովից և հյուծվածությունից տառապող մարդկանց քանակն աշխարհում կտրուկ աճել է, ինչպես և փախստականների քանակը: Այդ մասին ասվում է գերմանական մարդասիրական Welthungerhilfe կազմակերպության տարեկան հաշվետվության մեջ:
«Երաշտների, ջրհեղեղների և փոթորիկների հետևանքով կենդանիներն անկում են և սրում են սովի խնդիրը: Հարավային երկրների աղքատ բնակչությունը կրում է այս խնդրի հիմնակնա բեռը, խնդրի, որն, առաջին հերթին, առաջացրել են հարուստ հյուսիսային երկրները»,-ասել է կազմակերպության ղեկավար Մարլեն Թիմեն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Անվտանգության հետ կապված անկայուն վիճակն այն երկրների մեծ մասում, որտեղ աշխատում է Welthungerhilfe-ը, դժվարացնում է օգնության ցուցաբերումը մարդկանց: «Ամբողջ տարածաշրջաններ պատերազմական գործողությունների պատճառով կտրվում են արտաքին աշխարհից, հակամարտող կողմերը խոչընդոտում են հումանիտար բեռներով տրանսպորտի երթևեկությանը: Դպրոցներն ու հիվանդանոցները ռմբակոծվում են»,-ասել է Թիմեն:
Welthungerhilfe կազմակերպությունը հիմնվել է 1962-ին: 2018-ի տվյալներով այն օգնություն է ցուցաբերել 10,5 մլն մարդու: Կազմակերպության տարեկան բյուջեն 2013,6 մլն եվրո է: Միջոցների մեծ մասը ծախսվել է Բուրունդիի, Լիբերիայի և Սիրիայի խնդիրների լուծման համար:

26 Июнь 2019 - 12:16 AMT
Из-за военных действий и изменения климата в последние годы во всем мире число людей, страдающих от голода и истощения, выросло так же резко, как и число беженцев. Об этом говорится в годовом отчете немецкой гуманитарной организации Welthungerhilfe, обнародованном 26 июня.
«Засухи, наводнения и бури уничтожают поля, убивают скот и обостряют проблему голода. Бедное население южных стран несет на себе основную нагрузку проблемы, созданной, в первую очередь, богатыми северными странами», – отметила глава Welthungerhilfe Марлен Тиме, пишет Deutsche Welle.
Нестабильная ситуация с безопасностью во многих странах, где работают сотрудники Welthungerhilfe, затрудняет их доступ к людям, нуждающимся в помощи. «Целые регионы из-за боевых действий оказываются отрезанными от внешнего мира, стороны конфликта препятствуют проезду транспорта с гуманитарной помощью. Школы и больницы становятся объектами бомбардировок», – пояснила Тиме.
Организация Welthungerhilfe была основана в 1962 году. В 2018 году ее сотрудники оказали помощь в общей сложности 10,5 млн человек, работая над 404 проектами в 37 странах Европы, Африки, Азии, Южной Америки и Карибского региона. Годовой бюджет организации составил 213,6 млн евро, в том числе 54,9 млн евро пожертвований и более 155 млн евро из государственных средств. Большая часть денег ушла на проекты в Бурунди, Либерии и Сирии.