Մեծ 20-յակի համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ճապոնիայում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կյոտո քաղաքի 800-ամյա Թոֆուկուջի տաճարում կբացի պոլսահայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերի ցուցանահանդեսը:
Թուրքական պետական Anadolu լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի նախագահի հանրային կապերի թիմը:
Ցուցահանդեսը կգործի հունիսի 30-ից հուլիսի 10-ը: Ներկայացված են լինելու Գյուլերի լուսանկարները համաշխարհային արվեստագետների, մտավորականների և գործիչների՝ Պաբլո Պիկասոյի, Սալվադոր Դալիի, Ինդիրա Գանդիի, Մայր Թերեզայի, Բրիջիթ Բարդոյի, Սոֆի Լորենի և այլոց հետ:
Ցուցահանդեսի թռուցիկները կբաժանվեն Մեծ 20-յակի համաժողովի մասնակից երկրների ղեկավարներին:
Ցուցահանդեսը Ճապոնիայից հետո կներկայացվի Նյու-Յորքում:
Պոլսահայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերը մահացել է 2018 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում՝ 90 տարեկան հասակում:

Turkey’s president Recep Tayyip Erdogan will this weekend cut the ribbon on an exhibit featuring the works of renowned Turkish-Armenian photographer Ara Guler in Kyoto, Japan, Anadolu Agency reports.
Following successful runs in London and Paris, Guler's works will be exhibited at an 800-year-old Tofukuji temple from June 30 to July 10, said the communications team for Erdogan.
Erdogan is in currently in Osaka, Japan for a G20 Leaders’ Summit.
Curated by the Turkish Presidency, the exhibit includes Guler’s iconic photos and portraits of legendary Turkish writer Yasar Kemal and famous folk musician and poet Asik Veysel, as well as international figures such as Pablo Picasso, Salvador Dali, Indira Gandhi, Mother Teresa, Brigitte Bardot, and Sophia Loren.
A booklet on the exhibition in Turkish, English, and Japanese will be given to leaders at the G20 summit.
After Japan, the exhibit will proceed to the National Museum of the American Indian in New York City at the end of September, coinciding with the UN General Assembly.