Ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ կործանիչները լավագույններից են աշխարհում և լավ է, որ ՀՀ ԶՈւ-ն նման տեխնիկա կստանա: Այդ մասին լրագրողներին է ասել Հայստանում տեղակայված ռուսական ավիաբազայի պետ Ալեքսանդր Պետրովը՝ հավելելով, որ կործանիչների գնման բոլոր ընթացակարգերն արդեն ավարտվել են և դրանք շուտով արդեն ՀՀ-ում կլինեն:
ՀՀ-ն Ռուսաստանից Սու-30ՍՄ 4 կործանիչ է գնել, ևս 8-ը նախատեսվում է գնել:
«Շատ ուրախ եմ մեր ընկերների համար: Վերջերս նշվում էր ՀՀ ՌՕՈւ օրը՝ շնորհավորում ենք մեր գործընկերներին: Մենք նույն երկինքն ենք կիսում և ոչ մի խնդիր չունենք: Մենք գործում ենք հստակ, համակարգված ու փոխկապակցված: Շատ ուրախ եմ, որ մեր գործընկերները նոր ավիացիոն տեխնիկա կստանան, շատ ուրախ եմ նրանց համար և նույնիսկ մի քիչ էլ նախանձում եմ՝ մենք էլ ենք ուզում այդպիսի ինքնաթիռներ»,-ասել է նա, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»:
«ՍՈւ-30 ինքնաթիռը, որը տեղակայվելու է «Շիրակ» օդանավակայանում, լավագույններից է աշխարհում: Եվ սա գովազդ չէ, դա իրոք այդպես է: ..Շատ լավ է, որ ՀՀ ՊՆ օդաչուներն արդեն վերաորակավորուոմ են անցնում, ինքնաթիռներն արդեն շուտով այստեղ կլինեն: Մենք պարբերաբար կայցելենք մեր հայ գործընկերներին, փորձի փոխանակում կանենք»,-ասել է բազայի պետը:
Ավելի վաղ Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է ձեռք բերել կործանիչներ, և որ հավանականություն կա, որ խոսքը ռուսական ՍՈւ-30 կործանիչների մասին է:

Завершены все мероприятия по закупке российских истребителей Су – 30СМ министерством обороны Армении, в скором времени самолеты поступят на вооружение армянской стороны. Об этом в беседе с журналистами заявил начальник дислоцированной в Армении российской авиабазы Александр Петров.
«Я очень рад за наших армянских товарищей. Мы даже немного завидуем нашим армянским коллегам за то, что у них появляется новая авиационная техника. Мы тоже хотим такие самолеты», – сказал Петров, пишет Sputnik-Армения.
По его словам, маневренные возможности Су-30СМ, который закупила Армения, демонстрируют как строевые летчики, так и пилотажная группа «Русские витязи». Эти самолеты садились на аэродроме «Эребуни», выполняли пилотаж, рассказал полковник.
В целом он отметил слаженную работу с армянскими летчиками. Как отметил Петров, летный состав Минобороны Армении уже выполняет мероприятия по переучиванию. Он выразил надежду, что Су-30СМ скоро будут в Армении.
26 июня глава Минобороны Армении Давид Тоноян сообщил, что достигнуты договоренности о поставках различного российского вооружения до конца года и в 2020 году. Отвечая на вопрос о перевооружении российской авиабазы в Армении с помощью многоцелевых истребителей Су-30СМ, министр сказал, что военная база будет модернизирована в течение времени и соответствующие решения будут приняты по видам и количеству вооружения.