Թուրքիան հունիսի 28-ին հայտարարել է Սիրիայի հետ սահման հատուկջոկատայիններ և ռազմատեխնիկա գործուղելու մասին: Հաթայ սահմանամերձ շրջան զրահատեխնիկայի շարասյուն է եկել և հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Բացի այդ, Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Սիրիայի բանակի դիրքերին «արդյունավետ հարվածի» մասին, որտեղից գնդակոծվում էին Թուրքիայի ԶՈւ դիտակետերը Իդլիբում, գրում է Deutsche Welle-ն Anadolu-ի վրա հղումով:
Հունիսի 27-ին գնդակոծության հետևանքով Իդլիբում թուրք զինծառայող էր սպանվել: Եվս 3 զինծառայող վիրավորել էր: Անկարան հայտարարել է, որ «ամենակոշտ պատասխանն է տալու Իդլիբում դիտակետերի գնդակոծմանը»:
Իդլիբ գավառը, որտեղ մոտ 3 մլն քաղաքացիական անձ կա, մնում է Սիրիայի զինյալ ընդդիմության վերջին հենակետը՝ տարածաշրջանը հիմնականում վերահսկում է «Ալ Քայիդային» հարող «Հայաթ Թահրիր աշ Շամ» խմբավորումը: Ապրիլից սկսած կառավարական ուժերը գրոհում են ապստամբներին՝ փորձելով դուրս մղել նրանց տարածաշրջանից:

Турция 28 июня объявила о перемещении спецназа и военной техники на границу с Сирией. В районы Рейханлы и Кырыкхан приграничной провинции Хатай прибыла колонна бронетехники и отряды спецназа.
Кроме того, турецкое министерство обороны сообщило об «эффективном ударе» по позициям национальной сирийской армии, подконтрольной президенту Башару Асаду, с которых велся обстрел одного из наблюдательных пунктов вооруженных сил Турции в провинции Идлиб, на северо-западе Сирии, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Anadolu.
27 июня в результате обстрела турецкого наблюдательного пункта на юге Идлиба погиб один турецкий военнослужащий. Еще трое получили ранения. Агентство также сообщило, что Турция «внимательно отслеживает процессы в зоне деэскалации» и довела до российского сведения, что Анкара «даст самый жесткий ответ на любые обстрелы наблюдателей в Идлибе».
Провинция Идлиб, где проживают до трех миллионов гражданских лиц, остается последним оплотом сирийской вооруженной оппозиции: регион главным образом контролирует близкая к «Аль-Каиде» группировка «Хайят Тахрир аш-Шам». С конца апреля правительственные войска ведут наступление на повстанцев, пытаясь вытеснить их из региона.