ՄԱԿ-ի Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը հայտնել է, որ 2019-ը թվականն ամենաշոգերից կլինի, իսկ 2015-2019թթ. 5-ամյա շրջանն ամենաշոգերից կլինի դիտարկման ամբողջ պատմության ընթացքում:
Ըստ կազմակերպության մամուլի քարտուղարի, դեռևս չափազանց վաղ է խոսել այն մասին, որ անոմալ շոգը Եվրոպայում անմիջական կապ ունի կլիմայի փոփոխության հետ, սակայն գլոբալ տաքացման պատճառով տաքության ալիքները, երբ օդի ջերմաստիճանը կհասնի և կգերազանցի 40 աստիճանը, գնալով ավելի հաճախակի կդառնան, ինտենսիվ ու տևական, գրում է Lenta.ru-ն Euronews-ի վրա հղումով:
2019-ի անոմալ շոգի պատճառը բարձր ճնշման երկու շրջանների համակարգն է, որոնք գտնվում են Գրենլանդիայի կողքը և հյուսիս-կենտրոնական Եվրոպայի վերևում: Դրանք արգելափակում են հարավային ցիկլոնը, որը կարող էր հովացնել օդը: Արդյունքում տաք օդի շերտ է առաջանում, որը ձգվում է իսպանական և աֆրիկյան անապատներից: Արդյունքը կլինեն ջերմաստիճանային ռեկորդներն ու ինտենսիվ ամպրոպները:
Գիտնականները մտավախություն ունեն, որ դրա հետևանքով կարող են հարյուրավոր և հազարավոր մարդիկ մահանալ: Մասնագետները հիշեցնում են, որ 2003-ին շոգից 70,000 եվրոպացի է մահացել, իսկ 2018-ի ամռանը Գերմանիայում առնվազն 1000 մարդ է մահացել

29 Июнь 2019 - 08:15 AMT
Всемирная метеорологическая организация ООН сообщила, что 2019 год окажется одним из самых жарких, а пятилетний период с 2015 по 2019 год побьет рекорд по самым высоким средним температурам воздуха за всю историю наблюдения.
По словам пресс-секретаря организации, пока слишком рано говорить о том, что аномальная жара в Европе непосредственным образом связана с изменением климата, однако из-за глобального потепления волны тепла, при которых температура воздуха достигает и превышает 40 градусов Цельсия, будут становиться более частыми, интенсивными и продолжительными, пишет Lenta.ru со ссылкой на Euronews.
Причиной аномальной жары 2019 года является система из двух областей высокого давления, располагающихся рядом с Гренландией и над северо-центральной Европой. Они блокируют собой южный циклон, который мог бы охладить воздух. В итоге возникает шлейф горячего воздуха, тянущийся из испанской и африканской пустынь. Результатом станут температурные рекорды и интенсивные грозы.
Ученые опасаются, что высокая температура станет причиной гибели сотен и тысяч людей. Специалисты напоминают, что в 2003 году жара убила 70 тысяч европейцев, а в прошлогоднее лето в Германии скончались как минимум тысяча человек.