Հոնկոնգի վարչապետ Քերի Լեմը հուլիսի 2-ին հայտարարել է բողոքների պատճառ դարձած արտահանձնման մասին օրենքից հրաժարվելու մասին: Օրինագիծն այլևս չի ներկայացվի Օրենսդիր խորհուրդ:
Վարչապետն անձամբ է ներողություն խնդրել ակտիվիստներից օրինագծում հակասությունների համար և ընդգծել, որ կառավարությունը չի վերսկսի քննարկումները, այնպես որ այն ինքնաբերաբար կհանվի օրակարգից 2020-ի հուլիսին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Արտահանձնման մասին օրենքը, եթե ընդունվեր, թույլ կտար Հոնկոնգի իշխանություններին արտահանձնել Չինաստան նրանց, ում Պեկինում մեղավոր են համարում որևէ հանցագործության մեջ: Մինչև վերջերս Հոնկոնգի իշխանությունները հրաժարվում էին արտահանձնել իրենց քաղաքացիներին մայրցամաքային Չինաստանին դատավորների կանխակալ վերաբերմունքի առումով կասկածների պատճառով:
Արտահանձնման մասին օրենքի առաջադրումը Հոնկոնգի կառավարության կողմից վերջին տասնամյակների ամենամեծ ցույցերի պատճառ դարձավ: Հուլիսի 1-ին, Չինաստանի կազմ Հոնկոնգի վերադառնալու 22-րդ տարեդարձի օրը, բողոքներն ավելի սաստկացան: Խաղաղ ցույցերին զուգահեռ, հարյուրավոր մարդիկ գրավեցին խորհրդարանը: Որոշ ցուցարարներ պատերին բողոքի կարգախոսներ գրեցին և մասնակիորեն վնասեցին շենքը: Քերի Լեմը դատապարտել է բռնությունն ու զգուշացրել, որ մեղավորները պատասխանատվության են ենթարկվելու:

Премьер-министр Гонконга Кэрри Лэм 2 июля заявила об отказе от вызвавшего протесты закона об экстрадиции. Законопроект больше не будет вноситься в Законодательный совет, указала Лэм в интервью.
Премьер-министр лично извинилась перед активистами за противоречия в законопроекте и подчеркнула, что правительство не станет возобновлять его обсуждение, так что он автоматически будет снят с повестки дня в июле 2020 года, пишет Deutsche Welle.
Закон об экстрадиции позволил бы властям Гонконга экстрадировать в Китай тех, кого в Пекине считают виновными в каком-либо преступлении. До недавнего времени власти Гонконга отказывались выдавать своих граждан материковому Китаю из-за подозрений в предвзятости судей и широкого применения пыток и смертной казни.
Выдвижение законопроекта правительством Гонконга вызвало крупнейшие демонстрации за последние три десятилетия. 1 июля, в 22-ю годовщину возвращения Гонконга в состав Китая, протесты обострились. Наряду с мирными манифестациями, сотни людей временно оккупировали местный парламент. Некоторые демонстранты нанесли на стены здания лозунги протеста и частично разрушили здание. Кэрри Лэм осудила насилие и предупредила, что виновные будут привлечены к ответственности. В то же время она выразила надежду, что порядок вскоре будет восстановлен.