ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին զգուշացրել է Իրանի ղեկավարությանը՝ կոչ անելով պահպանել հարստացված ուրանի արտադրության հետ կապված կանոնները:
«Դուք գիտեք ինչի հետ եք խաղում, կարծում եմ, կրակի հետ եք խաղում»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը Վաշինգտոնում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ նույն օրը Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ «Իրանի ռեժիմը նախկինի պես առավելագուն ճնշման է ենթարկվելու, քանի դեռ այդ երկրի առաջնորդները չեն փոխել իրենց դիրքորոշումը»: Ըստ Վաշինգտոնի, Թեհրանի հետ գործարքը, որոնվ թույլատրվում է ուրանի աննշան հարստացում, սխալմունք էր:
Թեհրանը «նախկինի պես օգտագործում է իր ատոմային ծրագիրը՝ շանտաժի ենթարկելու համար միջազգային հանրությանը և սպառնալիք ստեղծելով տարածաշրջանի անվտանգության համար», իր հերթին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն: Միաժամանակ, նա հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է համաձայնեցնել Իրանի հետ նոր համապարփակ համաձայնագիր, որն ուղղված կլինի այդ երկրից բխող սպառնալիքի վերացմանը: «Քանի դեռ Իրանը մերժում է դիվանագիտությունն ու շարունակում է զարգացնել իր ատոմային ծրագիրը, տնտեսական ճնշումը կսաստկանա, ինչպես նաև դիվանագիտական մեկուսացումը»,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ Իրանը հայտարարել էր մինչև 3,67 տոկոս հարստացված ուրանի 300 կգ լիմիտը գերազանցելու մասին, որը թույլատրված էր Իրանի ատոմային ծրագրով: ՄԱԳԱՏԷ-ն նույնպես հաստատել է, որ Իրանն իրականում գերազանցել է սահմանափակումները:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավանություն է տվել Իրանին հարվածներ հասցնելուն այն բանից հետո, երբ իրանական ուժերը խոցեցին ԱՄՆ անօդաչու թռչող սարքը, սակայն հետո չեղարկել է որոշումը: Ավելի ուշ Թրամփն Օմանի միջոցով Իրանին ուղղաված հաղորդագրության մեջ նշել է, որ ցանկանում է բանակցել:

2 Июль 2019 - 12:59 AMT
Президент США Дональд Трамп вновь выступил с предупреждениями в адрес иранского руководства, призвав его соблюдать правила, касающиеся производства обогащенного урана.
«Вы знаете, с чем вы играете, и я думаю, что вы играете с огнем», – заявил американский лидер в Вашингтоне, пишет Deutsche Welle.
Ранее в тот же день Белый дом заявил, что «на иранский режим будет по-прежнему оказываться максимальное давление, пока его лидеры не изменят своей позиции». По мнению Вашингтона, заключение сделки с Тегераном, разрешающей незначительное обогащение урана, было ошибкой.
Тегеран «по-прежнему использует свою атомную программу, чтобы шантажировать международное сообщество и создавать угрозу для безопасности региона», указал в свою очередь госсекретарь США Майк Помпео. Одновременно он сообщил, что Соединенные Штаты хотят согласовать с Ираном новое всеобъемлющее соглашение, направленное на устранение исходящей от этой страны угрозы миру и безопасности на планете. «Пока Иран отвергает дипломатию и продолжает развивать свою атомную программу, будут усиливаться экономическое давление и дипломатическая изоляция», – добавил Помпео.
Ранее власти Ирана сообщили о превышении лимита в 300 килограммов для обогащенного до 3,67 процента урана, разрешенного соглашением по иранской атомной программе. МАГАТЭ в Вене также подтвердила, что Иран на самом деле превысил ограничения на производство низкообогащенного урана.
Конфликт между Тегераном и Вашингтоном обострился после того, как Иран отказался выполнять часть обязательств в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), из которого США вышли в одностороннем порядке в мае 2018 года. В ответ на это Вашингтон ужесточил санкции в отношении Тегерана и направил в регион американские военные корабли и стратегические бомбардировщики.
Угроза военного конфликта в регионе усилилась из-за произошедших 13 июня предполагаемых нападений на два нефтяных танкера в Оманском заливе. Вашингтон обвинил в нападении Тегеран. Позднее Иран сбил, по американским данным, в международном воздушном пространстве над Ормузским проливом американский беспилотный летательный аппарат типа Navy MQ-4C Triton.