Ռուսաստանի 13 տարածաշրջանում բնակչության 1%-ից ավելին վարակված է ՄԻԱՎ-ով: Այդ են վկայում Ռոսպոտրեբնադզորի «ՌԴ-ում ՄԻԱՎ-ի համաճարակային իրավիճակի, աշխատատեղերում ՄԻԱՎ վարակի կանխարգելման մասին» նյութերը, որը գերատեսչությունն ուղարկել է սոցիալ-աշխատանքային հարաբերությունները կարգավորող եռակողմ հանձնաժողովին:
Երկրի 35 տարածաշրջանում ՄԻԱՎ-ով բնակչությունը 0,5%-ից ավելի է, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ռոսպոտրեբնադզորում նշել են, որ աճում է այն փոքր քաղաքների թիվը, որտեղ ՄԻԱՎ-վարակի տարածվածությունը գերազանցում է միջին ռուսաստանյան ցուցանիշները 2-4 անգամ: Դրանք են Սեվերոուրալսկը, Կիրովոգրադը, Տոլյատին, Վերխնի Ուֆալեյը, Նովոտրոիցկը, Լենիսնկ-Կուզնեցկին, Օրսկը, Բերեզնիկին և այլ՝ ընդհանուր առմամաբ 30 քաղաք: Հրապարակման մեջ չի նշվում, թե այդ քաղաքներում բանկչության որ տոկոսն է վարակված վիրուսով:
Նախորդ անգամ ՄԻԱՎ վերաբերյալ վիճակագրությունը ՌԴ-ում հրապարակվել է 2015-ին: Այն ժամանակ 9 տարածաշրջանում ՄԻԱՎ վարակով բնակիչների քանակը գերազանցում էր 1 տոկոսը: 3 տարում այդ ցուցանիշով քաղաքները 4-ով ավելացել են: ՄԻԱՎ ամենամեծ տարածվածությամբ տարածաշրջանը Իրկուտսկի շրջանն է, ուր վարակված է բնակչության 1,8%-ը՝ 1814 մարդ յուրաքանչյուր 100,000 հաշվարկով: Վարակի տարածությունը գրեթե 2% է կազմում Սվերդլովսկի և Կեմերովոյի շրջաններում:
Ըստ Ռոսպոտրեբնադզորի, 2018-ին մահացել է ՄԻԱՎ վարակակիր 36,9 հազար բնակիչ, որպես մահացության հիմնական պատճառ ՄԻԱՎ վարակակիրների շրջանում եղել է թոքախտը:

3 Июль 2019 - 06:56 AMT
В 13 регионах России более 1% жителей заражены вирусом иммунодефицита человека, следует из материалов «Об эпидемиологической ситуации по ВИЧ-инфекции в РФ, профилактике ВИЧ-инфекции на рабочем месте», направленных Роспотребнадзором в трехстороннюю комиссию по регулированию социально-трудовых отношений.
В 35 регионах страны доля населения с ВИЧ составляет более 0,5%, следует из материалов службы, пишет РБК.
В Роспотребнадзоре отметили, что растет количество небольших городов с зараженностью ВИЧ-инфекцией, превышающей среднероссийские показатели в два—четыре раза. Это Североуральск, Кировоград, Тольятти, Верхний Уфалей, Новотроицк, Ленинск-Кузнецкий, Орск, Березники и другие — всего около 30 городов. Какая именно доля населения в этих городах заражена вирусом, в материалах не уточняется.
В предыдущий раз статистика по заболеваемости ВИЧ в регионах была опубликована по итогам 2015 года. Тогда в девяти регионах количество зараженных ВИЧ жителей превысило 1%. За три года количество регионов с так называемой генерализированной эпидемией ВИЧ увеличилось на четыре.
Регион с самым высоким распространением ВИЧ-инфекции в 2018 году — Иркутская область, там заражены 1,8% населения — 1814 человек на 100 тыс. населения. Еще почти по 2% заражены в Свердловской области (1804 человека на 100 тыс. населения) и в Кемеровской (1796 тыс. на 100 тыс. населения).
Согласно данным Роспотребнадзора, за 2018 год умерли 36,9 тыс. зараженных ВИЧ россиян, основной причиной смертности среди ВИЧ-инфицированных был туберкулез.