Լոս Անջելեսում 95 տարեկանում մահացել է Լի Յակոկան՝ Ford Mustang մոդելի ավտոմեքենայի հեղինակը, ինչպես նաև Ford ընկերության և ԱՄՆ ամենահաջողակ մենեջերներից մեկը, գրում է «Սնոբը» Los Angeles Times-ի վրա հղումով:
Յակոկան ծնվել է իտալացի ներգաղթյալների ընտանիքում, սովորել է Փրիսթոնի համալսարանում: Ուսումից անմիջապես հետո աշխատանքի է անցել Ford-ում՝ ինժեներից հասնելով մինչև ընկերության նախագահի պաշտոնին: Նրա Ford Mustang նախագիծն ամենահաջողվածներից մեկն է ընկերության պատմության մեջ: 1964-ից ի վեր թողարկվել է այդ մոդելի արդեն 6 սերունդ:
1978-ին Յակոկային ազատեցին ընկերությունից: Ինքնակենսագրականում նա գրել է, որ դա տեղի ունեցավ, քանի որ նա ավելի ճանաչված էր դարձել, քան ինքը Հենրի Ֆորդը: Հեռանալով Ford-ից՝ Յակոկան գլխավորեց Chrysler-ը, որը սնանկության շեմին էր, և դուրս բերեց ընկերությունն այդ վիճակից: 1989-ին Յակոկան գրեց իր ինքնակենսագրական «Մենեջերի կարիերան» որը բեսթսելլեր դարձավ:

3 Июль 2019 - 07:58 AMT
В Лос-Анджелесе на 95 году жизни умер Ли Якокка — создатель модели автомобиля Ford Mustang, один из самых успешных топ-менеджеров в компании Ford, а также в США, пишет «Сноб» со ссылкой ан Los Angeles Times.
Якокка родился в семье итальянских эмигрантов, учился в Принстонском университете. Сразу после учебы устроился в Ford и сделал там карьеру от инженера до президента компании. Его проект Ford Mustang стал одним из самых успешных в истории Ford. С 1964 года выпущено уже шесть поколений этой модели.
В 1978 году Якокку уволили из компании. В автобиографии менеджер Ford писал, что это произошло, потому что он становился более популярным, чем сам Генри Форд.
После ухода из Ford Якокка возглавил Chrysler – компанию на грани банкротства — и вывел ее из этого положения. в 1989-х годах Якокка написал автобиографию «Карьера менеджера», которая стала бестселлером.