Երևանում բացվել է «Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» (Fine cars of Armenia) ընկերության ավտոսրահը, որը տեղակայված էՎերին Անտառային 138/2 հասցեում:
«Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» ավտոսրահը Fiat Chrysler Automobiles ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում և Կովկասյան տարածաշրջանում ամենամեծ ցուցասրահն է, որտեղ միաժամանակ մի քանի բրենդեր են ներկայացված՝ Jeep, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional, Chrysler, Dodge և RAM:
FCA գրուպի կարգախոսն է «Դիզայն, կատարողականություն, հարմարավետություն և մատչելիություն»։
«Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» ընկերություն հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Մայքլ Աղիլին ծանոթ է հայկական շուկային դեռ 1994 թվականից ի վեր: Ասում է՝ քաղաքական վերջինփոփոխություններն էին, որ լավատեսությամբ լցնելով իրեն և իր գործընկերներին՝ դրդեցին այսպիսի ծանրակշիռ ներդրումներ կատարելու հայկական շուկայում։
«Հայկական ավտոմոբիլային շուկան կարող է շատ փոքր թվալ ոմանց համար, սակայն Հայաստանում 1000 հոգուց մոտ 150-ը մեքենա ունեն: Հայաստանը մեծ ներուժ ունի այս առումով, սակայն այն ինչ ինձ հիացնում է Հայաստանում, հետ խորհրդային տարիներին անգամ՝ մարդկային ռեսուրսն է։ Ընկերության նպատակն է յուրովի սպասարկել հայկական սպառողին, առաջարկել շրջակա միջավայրին հնարավորինս քիչ վնաս հասցնող մոդելներ և ընտրության հնարավորություն տալ մեր հաճախորդներին՝ առաջարկելով մոդելներ, որոնք հասանելի են թե՛ միջին կարգի, և թե՛ շքեղություն նախընտրող հաճախորդներին», – ասել է Աղիլին։
«Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» ընկերությունը ներկրելու է միմիայն Եվրո6 ստանդարտի մոդելներ, որոնք CO2 արտանետումների ծավալը հասցնում են նվազագույնի և համապատասխանում են ամերիկյան և եվրոպական անվտանգության ամենաբարձր չափանիշներին։ Ընկերությունը տրամադրելու է բարձրակարգ սպասարկում և հետվաճառքային ծառայություն, որը ներառում է տեխնիկական, էլեկտրական մասերի հետ կապված խնդիրների բազմապիսի լուծումներ ավտոսրահին կից տեղակայված նորոգման կետում։
«Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» ընկերությունը նաև ստեղծելու է ավտոմոբիլներ ներմուծողների ասոցիացիա` կառավարությանը ներկայացնելու այս ոլորտի համար կարևոր պետական ներմուծման վերաբերյալ նախագծեր։ Այսպիսով ընկերությունը ձգտում է ստանդարտացնելու տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը Հայաստանում, պահպանելու անվտանգության միջազգային չափանիշները և պաշտպանելու սպառողների շահերը։
Եվս մեկ առավելություն է ֆինանսական և լիզինգային ծառայությունների մատուցումն ավտոսրահի տարածքում: Ֆինանսական ծառայությունները մատուցվելու են մեկ պատուհանի սկզբունքով երկու ժամվա ընթացքում։ Ընկերությունը ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությամբ նպատակ է հետապնդում նվազեցնելու Հայաստանում օգտագործված և անվտանգության չափանիշներին չհամապատասխանող մեքենաների առուվաճառքը:
Ընկերությունը նաև տրամադրելու է ոստիկանության համար նախատեսված Dodge Charger Pursuit մոդելը, որի վառելիքային ծախսը չի գերազանցելու 11.8 լ ամենածախսատար իրավիճակներում։
«Եթե հնարավոր է փրկել կյանքեր, ապա դա է առաջնայինը», – նշել է Աղիլին՝ անդրադառնալով 2018-ի ողբերգական 4 ոստիկանի կյանք խլած ավտովթարին։
«Այս մոդելն ամենաշատն է օգտագործվում ԱՄՆ իրավապահ մարմինների կողմից. այն ունի դիմային և կողային անվտանգության բարձիկներ և մեքենայի վերևի մասում ներկառուցված խաչաձև ձողակառույցներ, որոնք ամենածանր վթարների դեպքում անգամ զգալիորեն բարձրացնում են ուղևորների անվտանգությունը»,- ասել է նա։
Ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության փաթեթն ուղղված է լինելու Հայաստանում բազմակի սկլերոզի հետազոտությանն ու բուժմանը, և հատուկ կարիքներով անձանց սպասարկող հաստատությունների տեխնիկական վերազինմանը:
Սրահի պաշտոնական բացմանը մասնակցել են ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, Fiat Chrysler Automobiles Group ընկերության տարածաշրջանի տնօրեն Ֆաբրիցիո Ֆորեոն և Հայաստանի «Ֆայն Քարս օֆ Արմենիա» գլխավոր գործադիր տնօրեն Մայքլ Աղիլին։

A Fine Cars of Armenia showroom has recently opened in downtown Yerevan to offer models from several brands like Jeep, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional, Chrysler, Dodge and RAM.
Fine Cars of Armenia is the official representative of Fiat Chrysler Automobiles in Armenia and the South Caucasus region.
“Design, performance, convenience and affordability” is what FCA has adopted as their motto.
Michael Aghili, Chief Executive Officer at Fine Cars of Armenia, said he has been following Armenian market trends since 1994.
According to him, recent changes in Armenia’s political arena inspired optimism and encouraged him and his friends to make major investments in the country.
“The car market may seem small in Armenia but almost 150 people out of every 1000 own vehicles,” Aghili said.
“Armenia has great potential in this regard, but what amazes me are the human resources.
“The company seeks to serve the Armenian consumers in a unique way, to offer the least environmentally harmful vehicles to them and give them the chance to choose from medium-range and luxury models.”
Fine Cars of Armenia will be importing only vehicles that comply with the Euro 6 standard that reduce CO2 emissions to a minimum and meet the highest standards of American and European security.
The company has promised to provide high-quality and after-sales service, which includes repair and maintenance of a variety of technical and electrical components.
Association of Automobile Importers will also be created to introduce key import projects to the government.
The company is thus striving to standardize the import of vehicles in Armenia, to safeguard international safety standards and protect consumers' interests.
Another advantage is the provision of financial and leasing services in the showroom. Based on a single window system, such services will help reduce the purchase and sale of used vehicles not meeting safety standards.
The company will also be selling Dodge Charger Pursuit cars designed for the police. Aghili said safety and saving lives is a priority, reminding of a tragic accident that resulted in the death of four police officers in 2018.
He said the model is the most widely used one by U.S. law enforcement authorities. It is equipped with front and side airbags, while the steel safety frame construction is strong and helps protect occupants by managing and controlling energy in the event of an impact.
The corporate social responsibility package of the company will be directed to multiple sclerosis research and treatment in Armenia, as well as technical re-equipment of facilities for people with special needs.
Italian Ambassador to Armenia Vincenzo Del Monaco, Regional Director at Fiat Chrysler Automobiles Group Fabrizio Foreo, and Aghili himself took part in the opening ceremony.