ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարծում է, որ Մոսկվայի և Կիևի երկխոսությունը, ինչպես նաև ՌԴ և Ուկրաինայի հարաբերությունների բարելավումը, հնարավոր կլինեն, եթե նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կատարի իր նախընտրական խոստումներն ու սկսի խոսել Դոնբասի իր հայրենակիցների հետ: Այդ մասին նա հայտարարել է Corriere della Sera թերթին տված հարցազրույցում:
«Կառուցողական երկխոսություն Կիևի հետ հանարավոր է, եթե Զելենսկին սկսի կատարել իր նախընտրական խոստումներն ու ուղիղ կապ հաստատի Դոնբասի իր համաքաղաքացիների հետ, դադարի նրանց անջատողական անվանել: Եթե Ուկրաինայի իշխանությունները կատարեն Մինսկի համաձայնությունները, ոչ թե անտեսեն»,-ասել է Պուտինը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ «Ուկրաինայի քաղաքացիները Զելենսկուց և նրա թիմից ոչ թե հայտարարություններ են ակնկալում, այլ իրական գործողություններ, շուտափույթ փոփոխություններ դեպի լավը»:
Պուտինը նշել է, որ Ուկրաինայի նոր իշխանությունները ստիպված են հանգուցալուծելու այն խնդիրները, որ մնացել են նախորդ իշխանություններից: «Եվ, իհարկե, Կիևի իշխանությունները պետք է վերջապես հասկանան, որ ընդհանուր շահերից է բխում ոչ թե առճակատումը ՌԴ և Ուկրաինայի միջև, այլ պրագմատիկ գործակցությունը վստահության ու փոխըմբռնման հիման վրա: Մենք պատրաստ ենք դրան»,-հայտարարել է Պուտինը:

4 Июль 2019 - 06:20 AMT
Диалог Москвы и Киева, как и улучшение отношений России и Украины, возможны, если президент республики Владимир Зеленский выполнит свои предвыборные обещания и начнет говорить со своими соотечественниками в Донбассе. Об этом президент РФ Владимир Путин заявил в интервью газете Corriere della Sera.
«(Конструктивный диалог с Киевом) возможен, если Зеленский начнет выполнять свои предвыборные обещания, в том числе вступит в прямые контакты со своими согражданами в Донбассе, перестанет называть их сепаратистами. Если украинские власти будут выполнять минские соглашения, а не игнорировать их», – сказал Путин, пишет ТАСС.
Президент РФ добавил, что «граждане Украины ждут от Зеленского и его команды не деклараций, а реальных действий, скорейших перемен к лучшему».
Путин отметил, что новым украинским властям придется решать проблемы, оставшиеся от прежнего руководства страны.
«И, конечно, киевские власти должны наконец-то понять, что общим интересам отвечает не конфронтация между Россией и Украиной, а развитие прагматичного сотрудничества на основе доверия и взаимопонимания. Мы к этому готовы», – заявил Путин.