Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի առևտրի պալատի ղեկավարության և վիետնամցի մոտ երկու տասնյակ խոշոր գործարարների հետ: Վարչապետը վիետնամցի գործարարների հետ քննարկել է Հայաստանում ներդրումային տարբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները
Վիետնամի առևտրի պալատի նախագահ Վու Թիեն Լոքը նշել է, որ տեղյակ է ՀՀ վարչապետի և իր երկրի կառավարության ղեկավարի արդյունավետ բանակցությունների արդյունքներից` ավելացնելով, որ հանդիպմանը ներկա գործարարները հետաքրքրված են հայ գործընկերների հետ կապերի հաստատմամբ ու խորացմամբ: Մասնավորապես, նա նշել է, որ գործարարները ներկայացնում են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տեխնոլոգիաների, առևտրի ոլորտները:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Հայաստանի բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացված քայլերը` ընդգծելով, որ այսօր Հայաստանում ներդրումների համար չկան արհեստական խոչընդոտներ: «ՀՀ կառավարության նպատակն է երկիրը վերածել տեխնոլոգիական պետության: Վերջին տարիներին Հայաստանում ՏՏ ոլորտն աճել է հինգ անգամ: Ոլորտի զարգացումը ոչ միայն շարունակվում է, այլ նաև ընթանում է ավելի արագ տեմեպերով: Ուրախ եմ, որ մեր երկրների ՏՏ ոլորտի պատասխանատուներն արդեն իսկ պայմանավորվել են իրականացնել պիլոտային համատեղ ծրագրեր»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը որպես համագործակցության հեռանկարային ճյուղեր նշել է նաև գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, կրթությունը, տեքստիլ արդյունաբերությունը: Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ մեր պետությունը ազատ առևտրային ռեժիմներ ունի Վրաստանի, Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների, շուտով նման ռեժիմ կունենա նաև Իրանի հետ: Հայաստանը GSP և GSP+ ռեժիմներ ունի ԵՄ երկրների, ԱՄՆ-ի ու Շվեյցարիայի հետ: «Կարծում եմ` վիետնամցի գործարարների համար մեր երկիրը կարող է մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել ոչ միայն նշածս ուղղություններով, այլ նաև հայկական խմիչքների` կոնյակի ու գինու, վերամշակված գյուղմթերքների` Վիետնամ արտահանելու առումով: Վստահ եմ, որ դրանք գին-որակ հարաբերակցությամբ կարող են մրցակցային լինել Վիետնամի շուկայում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոշոր` Sovico, Vingroup, Contrexim, Huang Som, Tiscovina, Hapro, Kangaroo, Voci, Constrexim Hod և մյուս ընկերությունների ղեկավարները ներկայացրել են հայկական շուկա մուտք գործելու, Հայաստանում ներդրումային տարբեր ծրագրեր իրականացնելու, հայկական արտադրանքը, այդ թվում` կոնյակ և գինի Վիետնամ արտահանելու հետ կապված կոնկրետ առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին հանձնարարել է շարունակել քննարկումները ներկայացված առաջարկությունների շուրջ: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ վիետնամցի գործարարներին ակնկալում է տեսնել ընթացիկ տարվա աշնանը Երևանում` հայ-վիետնամական համատեղ բիզնես ֆորումի ժամանակ, ինչը բիզնես կապեր հաստատելու լավ հնարավորություն կտա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել վիետնամական առաջատար Nhan Dan հեռուստաընկերությանը, որի ընթացքում խոսել է հայ-վիետնամական հարաբերությունների մասին, անդրադարձել Հանոյում ունեցած բանակցությունների արդյունքներին

Prime Minister Nikol Pashinyan met with the leadership of Vietnam’s Chamber of Commerce and Industry, including about two dozen major businessmen from Vietnam.
President of Vietnam Chamber of Commerce and Industry Dr. Vu Tien Loc said he was aware of the results of effective negotiations held between Nikol Pashinyan and his country’s Prime Minister. He noted that the representatives of industry, agriculture, technology and trade in attendance of the meeting were interested in establishing and deepening ties with Armenian partners.
Prime Minister Pashinyan briefed the host side on the steps taken by his government to improve the business environment in Armenia, stressing that there are no man-made obstacles for investing in Armenia today.
“The Government’s objective is to transform Armenia into a technological country. The Armenian IT sector has grown fivefold over the past few years. The IT sector keeps winding up in Armenia, and I am glad that our IT specialists have already agreed to implement joint pilot projects,” Nikol Pashinyan said. The Prime Minister mentioned agriculture, tourism, education and textile industry as prospective areas for cooperation.
The head of the Armenian government noted that our country enjoys free trade regimes with Georgia and the Eurasian Economic Union. Armenia will soon have a similar regime with Iran. The Republic of Armenia has signed GSP and GSP+ trade arrangements with EU countries, the United States and Switzerland.
“I feel that our country can be of great interest to the Vietnamese business circles not only in the aforementioned areas, but also in terms of importing Armenian beverages – brandy and wine, and processed agricultural products. I am confident that they can be competitive on your domestic market,” Nikol Pashinyan said.
The leaders of major companies, such as Sovico, Vingroup, Contrexim, Huang Som, Tiscovina, Hapro, Kangaroo, Voci, Constrexim Hod and others, came up with concrete proposals to implement investment projects in Armenia.
Prime Minister Pashinyan told Armenian Minister of Economy Tigran Khachatryan to follow up the discussion on the proposals. The Premier said he looked forward to seeing Vietnamese businessmen at the Armenian-Vietnamese business forum due this fall in Yerevan, which is a good opportunity to establish new business contacts.
Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to Vietnam’s leading Nhan Dan TV, during which he dwelt on the Armenian-Vietnamese relations and touched upon the results of the talks held in Hanoi.