Վրաստանի և ՌԴ քաղաքական, հասարակական գործիչներն ու լրագրողները խստիվ դատապարտել են «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի հաղորդավար Գեորգի Գաբունիայի վարքագիծը, որը հուլիսի 7-ի երեկոյան իր հեղինակային P.S. հաղորդման ուղիղ եթերում հայհոյել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և նրա հանգուցյալ ծնողներին:
Եթերից հետո Վրաստասնի քաղաքացիներից շատերը վրդովված գրառումներ են կատարել սոցցանցերում՝ մտավախություն հայտնելով, որ այդ դեմարշից հետո երկու երկրների հարաբերություններն էլ ավելի կսրվեն, հայտնում է RT-ն:
Գիշերը հեռուստաալիքի գրասենյակի մոտ սկսել են մարդիկ հավաքվել՝ տարերային հանրահավաքի: Վրաստանի նախագահը Գաբունիայի վարքագիծն անվանել է սադրիչ և երկրի շահերին դեմ:
Սակայն «Ռուսթավի 2»-ի գլխավոր տնօրեն Նիկա Գվարամիան հայտարարել է, որ սատարում է հաղորդավարի դիրքորոշմանն ու մտադիր չէ ներողություն խնդրել նրա խոսքերի համար:Գվարամիան այնուամենայնիվ նշել է, որ հեռուստաալիքը կողմ չէ տեսակետները ցենզուրայից դուրս բառապաշարով արտահայտելուն՝ թեև P.S.-ը հեղինակային հաղորդում է:
ՌԴ մեդիահանրության ներկայացուցիչները կարծում են, որ ստեղծված իրավիճակը հարկավոր է սառը դատել և ռուբլով պատժել վրացական կողմի վարքագծի համար:
Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն ևս մեղադրել է լրագրողին սադրանքի և անընդունելի վարք դրսևորելու մեջ: «Այն, ինչ այսօր տեսանք «Ռուսթավի 2»-ի եթերում, ոչ այլ ինչ է, քան սադրանքի զազրելի ակտ և մեր երկիրն ապակայունացնելու փորձ: Դա անընդունելի»,-գրել է Բախտաձեն Twitter-ում:

8 Июль 2019 - 07:49 AMT
В эфире грузинского телеканала «Рустави 2» прозвучала нецензурная брань в адрес президента России Владимира Путина и его родителей.
Георгий Габуния ведет авторскую программу P.S. на телеканале «Рустави 2». Вечером 7 июля он начал выпуск передачи с нецензурной ругани в адрес Путина. Габуния по-русски обратился к президенту России и назвал его «вонючим оккупантом», а также заявил, что Путину и «его рабам» нет места «на нашей красивой земле», пишет RT.
«Рустави 2» выпустил заявление, в котором сказано, что слова телеведущего Георгия Габунии не отражают позицию телеканала. Компания принесла извинения за матерные высказывания журналиста в адрес Путина, однако отметила, что увольнять Габунию пока не будут. Телеканал выразил опасения в связи с позицией властей Грузии и посчитал это проявлением цензуры.
Президент страны Саломе Зурабишвили осудила выходку Габунии. Она заявила, что такое поведение идет вразрез с грузинскими традициями и лишь способствует обострению отношений между двумя странами. Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе также раскритиковал телеведущего.
Генеральный директор телеканала Ника Гварамия рассказал, что сотрудники телеканала находятся в опасности и подвергаются атакам со стороны протестующих, которые вышли на митинг у здания компании. Он призвал министерство внутренних дел Грузии защитить журналистов.