Իրանն այլևս չի կատարի Վիեննայի միջուկային համաձայնագրով ձեռք բերված պայմանները: Հուլիսի 7-ից Թեհրանը սկսում է ուրանի հարստացումը՝ անտեսելով 3,67 տոկոս սահմանված նվազագույն շեմը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ալի Ռաբեյը:
Չնայած միջազգային հանրության զգուշացումներին՝ Իրանը հրաժարվում է 2015-ի Վիեննայի միջուկային համաձայնագրով իր պարտավորություններից, որով չէր թույլատրվում ուրանը 3,67 տոկոսից ավելի հարստացնել:
«Այսօրվանից մենք այլևս չենք կատարի 3,67 տոկոսի սահմանափակումը և կհարստացնենք ուրանն ըստ մեր պահանջների»,-ասել է Իրանի կառավարության խոսնակը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ներկայացուցիչ Աբբաս Արաքչին նշել է, որ Թեհրանը մտադիր է սկսել ուրանի փուլային հարստացում մինչև 20 տոկոս: Սակայն այդ մասին կառավարության որոշում դեռ չկա:
Իրանի ԱԳ փոխնախարար Արաքչին նշել է, որ պայմանագրից ԱՄՆ միակողմանի հրաժարվելուց հետո, Թեհրանը «դիվանագիտությանը 1 տարի ժամանակ էր տվել, սակայն դա արդյունք չտվեց»: Սակայն, նա հավելել է, որ դիվանագիտական կարգավորման հնարավորությունները դեռևս սպառված չեն:
Իրանը դեռևս չի պատրաստվում ավելացնել ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգերի քանակը, սակայն սա կարող է հաջորդ քայլը լինել: Միջուկային գործարքով մյուս պարտավորություններից հրաժարվելու մասին Իրանը կհայտարարի 60 օրվա ընթացքում: Ըստ Արաքչիի, եթե ԱՄՆ-ն չեղարկի Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, Թեհրանը պատրաստ կլինի Վաշինգտոնի հետ միջուկային բանակցություններին:

Iran increased its uranium enrichment Sunday, July 7 beyond the limit allowed by its 2015 nuclear deal with world powers, inching its program closer toward weapons-grade levels while calling for a diplomatic solution to a crisis heightening tensions with the U.S, TIME reports.
Iran’s move, coupled with earlier abandoning the deal’s limit on its low-enriched uranium stockpile, intensifies pressure on Europe to find any effective way around U.S. sanctions that block Tehran’s oil sales abroad.
But the future of the accord that President Donald Trump unilaterally pulled the U.S. from a year ago remains in question. While Iran’s recent measures could be easily reversed, Europe has struggled to respond, even after getting a 60-day warning that the increase was coming.
Meanwhile, experts fear a miscalculation in the crisis could explode into open conflict, as Trump already has nearly bombed Iran over Tehran shooting down a U.S. military surveillance drone.
International reaction to Iran’s decision came swiftly, with Britain warning Iran to “immediately stop and reverse all activities” violating the deal, Germany saying it is “extremely concerned,” and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, a longtime critic of the accord, urging world powers to impose so-called “snapback sanctions” on Tehran.
The European Union says parties to the deal are discussing a possible emergency meeting after Iran’s announcement, with EU spokeswoman Maja Kocijancic saying the bloc is “extremely concerned” about the move. There was no immediate response from the White House.