Հայաստանցի կանանց 19%-ը կարծում է, որ երկրի ղեկավարության մեջ կանայք ավելի քիչ պետք է լինեն: Այդ են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (International Republican Institute) հարցման արդյունքները:
Հարցմանը մասնակցած կանանց 35%-ը երկրի ղեկավարության շարքերում ավելի մեծաթիվ կանանց է ուզում տեսնել, 32%-ին գոհացնում է առկա վիճակը, իսկ 13%-ը չի պատասխանել հարցին:
Տղամարդկանց շրջանում ցուցանիշներն այլ են՝ 38%-ը ցանկանում է, որ կանայք ղեկավար շարքերում ավելի քիչ լինեն, 32%-ին գոհացնում է առկա վիճակը և միայն 13%-ն է կարծում, որ կանայք ավելի շատ պետք է ներգրավված լինեն երկրի ղեկավարմանը, իսկ 17%-ը չի պատասխանել հարցին:
Քաղաքականության մեջ ավելի մեծաթիվ կանանց են ուզում տեսնել երիտասարդները՝ 18-29 տարեկանները (31%), տարիքի հետ այդ ցուցանիշը նվազում է՝ 30-49 տարեկանները՝ 25%, 50-ից բարձր տարիքովները՝ 22%:
Ընդհանուր առմամբ, հարցման մասակիցների 28%-ը նշել է, որ կանայք երկրի ղեկավարության շրջանում ավելի պակաս պետք է լինեն, 25%-ն ուզում է, որ կանայք ավելի ներգրավված լինեն քաղաքականությանը, իսկ 15%-ը չի պատասխանել:
Հարցումն անցկավել է մայիսին Հայաստանի ամբողջ տարածքում, 1200 մարդու մասնակցությամբ:
Հայաստանում միայն մեկ կին նախարար կա, իսկ Ազգային ժողովում՝ 32 կին (պատգամավորների մոտ 25%-ը), նախկին գումարման խորհրդարանում 18-ի փոխարեն:

9 Июль 2019 - 10:36 AMT
19% женщин в Армении хотят видеть меньше женщин в руководстве республики. Об этом свидетельствуют данные опроса Международного республиканского института.
Из числа респондентов 35% женщин хотят видеть больше представителей своего пола в руководстве страны, 32% согласны с нынешним числом, а 13% не дали ответа. Среди мужчин немного иные показатели – 38% хотят видеть меньше женщин в руководстве, 32% хотят, чтобы все осталось, как есть, и только 13% опрошенных мужчин считают, что Армении необходимо больше женщин в руководстве страны, 17% не дали ответа.
Больше женщин политиков хотят видеть молодые армяне в возрасте от 18 до 29 лет (31%), далее процент сторонников женщин в правительстве падает: в группе 30-49 лет – 25%, старше 50 лет – всего 22%.
В целом,28% респондентовответили, что хотят видеть меньше женщин в руководстве страны, 25% хотят, чтоб женщин-политиков стало больше, 32% устраивает нынешнее положение дел, а 15% не определились с ответом.
Опрос был проведен в мае, опрошены 1200 человек по всей Армении.
В Армении всего один министр – женщина, а в парламенте страны 32 женщины (около 25% депутатов) вместо 18 парламенте прошлого созыва.