12 Հուլիս 2019 - 10:17 AMT
Հանրապետության տարբեր մարզերում դեռևս կա բնակարանաշինության խնդիր և այն լուծելու անհրաժեշտություն: Այդ հարցում հետևողական ու անշահախնդիր աշխատանք իրականացնող կազմակերպությունները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը», շարունակում են պատասխանատու մոտեցում դրսևորել: Տարիների գործընկերները համակարգված աշխատանք են տանում՝ հանրապետության բոլոր մարզերում շահառուների հայտնաբերման, կարիքների գնահատման և շինարարության ծավալման համար:
Կամավորների ջանքերով, տարիների ընթացքում կառուցված տների քանակը վաղուց հատել է 100-ի սահմանը և շարունակում է սրընթաց աճել: Շինհրապարակի հերթական հասցեն եղել է Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար գյուղը:
Տեր-Սահակյանների մեծ ընտանիքը կիսակառույցում 10 ձմեռ է անցկացրել և ստիպված՝ տարբեր խնդիրներ հաղթահարել: Մհերն իր երիտասարդընտանիքով, տարիներ շարունակ՝ ապրել է հայրական տան նկուղային հարկում: Անտանելի պայմաններից ելք փնտրելու վճռականությունը նրան նոր մարտահրավեր է նետել. երիտասարդն սկսել է շինարարություն, սակայն 10 տարվա ջանքերն արդյունք չեն տվել: Կիսակառույցը դեռ տուն չի դարձել:
«Ստիպված էինք տեղափոխվել կիսակառույց տուն։ Այստեղ անցկացրած 10 տարիները եղել են անհարմարության և տարրական պայմանների բացակայության տարիներ։ Շինարարությունն ավարտելու բոլոր փորձերը ապարդյուն էին։ Մեզ աջակցող կազմակերպությունների նվիրումն ու կամավորությունը տեսնելով՝ հավատում եմ, որ մի օր էլ իմ ընտանիքը կունենա հարմարավետ ապրելու հնարավորություն»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մհերը։
Գործընկեր կառույցների՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարներն ու աշխատակիցներն այցելել են Տեր-Սահակյաններին՝ կամավոր սկզբունքով աջակցելու և ընտանիքին օգնության ձեռք մեկնելու պատրաստակամությամբ։ Նրանք կատարել են տանիքի ջերմամեկուսացման աշխատանքներ։
«Շատ տներ ենք կառուցել և տարբեր ընտանիքների հետ ենք շփվել: Նրանք շատ տարբեր են, բայց որոշ հատկանիշներ միավորոմ են բոլորին. նրանք աշխատասեր են, լավատես և ունեն ուժեղ կամք: Այստեղ՝ շինհրապարակում, ձեռք-ձեռքի տված աշխատողներս էլ տարբեր ենք, բայց մեզ էլ միավորում է կամավոր աշխատելու ցանկությունը: Եվ այս ծրագիրն օգնում է, որպեսզի բոլորն իրենց լավ զգան. ապագա տանտերերն իրենց մենակ չեն զգում, դրական լիցքեր են ստանում հետագա կյանքի համար, իսկ աշխատողները, այդ թվում նաև ես, գրասենյակային աշխատանքը փոխարինում ենք ֆիզիկականով: Ամենակարևոր ձեռքբերումն այն է, որ բոլորս միացել ենք կառուցելու համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Այս ծրագիրը, որն իրականացնում ենք ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ, նպատակ ունի մարդկանց մեջ հույս արթնացնել, որպեսզի չլքեն իրենց տունն ու երկիրը: Այն նաև սոցիալական կարևոր խնդիր է լուծում: Սեփական ձեռքերով տուն կառուցող ընտանիքն ավելի ամուր է կապվում այդ հողին։ Տեր-Սահակյանները շատ տարիներ զրկված են եղել սեփական տուն ունենալու բերկրանքից։ Փորձել են լուծումներ գտնել, սակայն հանդիպել են խոչընդոտների։ Ուրախ եմ ասել, որ մինչև տարեվերջ ընտանիքը կավարտի իրենց տան շինարարությունը»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

The housing problem remains unsolved in various regions of the republic and needs solution. Consistently and selflessly, VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have been implementing a housing project demonstrating a responsible approach. Their work encompasses identification of beneficiary families across the republic, needs assessment and organization of construction works.
The number of houses built over the years with the efforts of volunteers exceeds one hundred and is growing. This time, the construction works are underway in Tsovinar village in Gegharkunik.
The big family of Ter-Sahakyans has spent 10 winters in a half-built house and had to overcome multiple problems. For many years, Mher, and his young family, lived in the basement of his father’s house. The determination to seek a way out of the unbearable housing conditions has thrown him a new challenge; the young man has started the construction of a new house, but ten years of efforts haven’t given a result. The semi-constructed building has not become a home yet.
“We had to move to the half-built house. The 10 years spent here have been years of inconveniences and lack of basic housing conditions. All attempts to finish the construction were vain. Now, as I see the dedication and volunteering of the supporting organizations, I believe that one day my family will have an opportunity to live a comfortable life,” said Mher, the father of the family.
The heads and staff of the partner organizations, VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, visited the Ter-Sahakyans to assist and give a hand to the family through volunteering in roof insulation on the site.
“We have built many houses and talked to many families. Each of them is unique, yet there is a lot that they have in common – they are hardworking, optimistic, and have a strong willpower. Those of us here on the construction site working hand in hand are different, too, yet we are united by the desire to volunteer. And this program helps to make everyone feel good: home owners feel they are not alone, and get everyone’s positive vibes, and those who are here to work with them, including me, are happy to do some physical work away from office. Having all of us joining in for construction is a major achievement,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This project implemented with VivaCell-MTS aims to awaken hope in people and keep them away from the idea of leaving their homes and their country. It is also a way to solve a major social problem. The family, who builds its house with own hands, has closer emotional ties to its country. The Ter-Sahakyans have been deprived of the pleasure of having their home for many years. They have tried to find solutions but have faced obstacles. I am glad to state that this family will have their home construction finished by the end of the year,” Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia President, said.