2019-ի առաջին կիսամյակում Արցախ է այցելել 12, 606 օտարեկրյա զբոսաշրջիկ: Այդ մասին ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը, հայտնում է «Արցախպրեսը»:
Նրա խոսքով՝ օտարերկրյա զբոսաշրջային այցելություններն Արցախ, 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, 2019-ի առաջին կիսամյակում աճել են 68.5 %-ով։
«Արցախում գործող երեք տեղեկատվական կենտրոններում անվճար ծառայություններից օգտվել են 580 զբոսաշրջիկներ։ Վերջիններս ստացել են համապարփակ տեղեկություններ՝ Արցախի զբոսաշրջավայրերի, հյուրանոցների, տրանսպորտային և այլ ծառայությունների մասին անվճար գրականության կամ բանավոր տեսքով։ Հունիսի 1-ից գործող Tourist Bus զբոսաշրջային ավտոբուսների նախագծի շրջանակներում Տողի մելիքական ապարանք, Տիգրանակերտ, Գանձասար և Հունոտի կիրճ են այցելել 906 ներքին և ներգնա զբոսաշրջիկներ։ 2019-ի առաջին կիսամյակում, «Տիգրանակերտ» պետական պատմամշակութային արգելոցի ծառայություններից օգտվել է 4425 այցելու»,- մանրամասնել է Ա. Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջոթյան նախարարության կողմից նույն ժամանակահատվածում հաշվառվել են 17 նոր հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներ՝ հյուրանոցներ և հյուրատներ։ Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների ընդհանուր թիվը կազմել է 78՝ 1828 մահճակալ-տեղով։

12 Июль 2019 - 11:58 AMT
В первой половине 2019 года Арцах посетили около 12,606 иностранных туристов. Об этом сообщил начальник отдела туризма Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Артак Григорян, пишет «Арцахпресс».
По его словам, въезд иностранных туристов в Арцах в первой половине 2019 года по сравнению с аналогичным периодом 2018 года вырос на 68,5%.
«580 туристов воспользовались бесплатными услугами в трех информационных центрах, действующими в Арцахе. Они получили исчерпывающую информацию о туристических местах Арцаха, гостиницах, транспорте и других услугах. В первой половине 2019 года 4425 посетителей воспользовались услугами государственного историко-культурного заповедника «Тигранакерт», – сказал Григорян.
Он отметил, что министерством культуры, по делам молодежи и туризма за тот же период было зарегистрировано 17 новых гостиничных объектов. Общее количество гостиничных объектов составило 78 с 1828 койками.