Ֆրանսիայի ազգային ժանդարմերիայի աշխատակիցներն արցունքաբեր գազ են կիրառել Ելիսեյան դաշտերում ցուցարարներին ցրելու համար: Դա տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին Փարիզում երկրի ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա կապակցությամբ կայացած զորահանդեսից մի քանի ժամ անց:
Երթի ավարտից անմիջապես հետո, քաղաքի կենտրոնական մայրուղիներից մեկը կրկին բացվել էր տրանսպորտի երթևեկության համար, սակայն մի քանի հարյուր մարդ չէր ցանկանում ցրվել: Նրանք սկսել են հակակառավարական կարգախոսներ հնչեցնել, քանդել մետաղյա պատնեշները, որոնք տեղադրվել էին երթի պարագծով, և հրկիզել աղբամանները: Այդ պատճառով պողոտայի առանձին հատվածներ ծածկվեցին ծխով, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Կարելի է խոսել մարտից ի վեր, երբ բողոքում էին «դեղին բաճկանները», Փարիզում ամենալայնածավալ բռնության մասին: Այս անգամ, սակայն, հավաքվածների մեջ «դեղին բաճկոններ» չկային, քանի որ այդ հագուստով մարդկանց թույլ չէին տալիս մասնակցել շքերթին, սակայն, ոմանք դեղին օդապարիկներ էին բերել:
Ինչպես հայտնել է ոստիկանության վրա հղումով BFMTV հեռուստաալիքը, ընդհանուր առմամբ բերման է ենթարկվել 152 մարդ: Մասնավորապես, նրանց մեղադրում են արգելված զենք կրելու, իշխանության մարմինների ներկայացուցիչների հանդեպ բռնություն ձեռնարկելու, գույքը վնասելու մեջ:

15 Июль 2019 - 06:59 AMT
Сотрудники Национальной жандармерии Франции применили слезоточивый газ для разгона протестующих на Елисейских полях в Париже 14 июля через несколько часов после завершения там традиционного военного парада по случаю отмечаемого в стране национального праздника – Дня взятия Бастилии.
Как только завершилось шествие, один из центральных проспектов города был вновь открыт для движения транспорта. Тем не менее сотни человек отказались расходиться. Они стали выкрикивать антиправительственные лозунги, сносить металлические заградительные барьеры, установленные по периметру шествия, и поджигать мусорные баки. Из-за этого отдельные участки магистрали быстро заволокло едким дымом, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
Можно говорить о самом масштабном разгуле насилия в столице Франции с марта, когда в городе проходили акции «желтых жилетов». На этот раз, однако, жилетов на собравшихся практически не было – при наличии этой детали одежды их не пускали на парад. В то же время некоторые пронесли с собой за заграждения желтые воздушные шары.
Как передал телевизионный канал BFMTV со ссылкой на префектуру полиции, всего по различным обвинениям были задержаны 152 человека. Им, в частности, вменялось в вину ношение запрещенного оружия, применение насилия в отношении представителей органов власти, нанесение ущерба имуществу, а также участие в акции, уведомление о которой не было подано в городские инстанции заранее.