Հայաստանի իշխանությունները բանակցում են Ռուսաստանի հետ հանրապետությունում նոր ԱԷԿ-ի կառուցմանը ռուսական կողմի հնարավոր մասնակցության շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հայաստանի փոխվարչապետը Նյու Յորքում մասնակցում է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին:
«Մեր էներգետիկ համակարգը հիմնված է 3 սյուների վրա՝ ատոմային էներգետիկա, ջերմային և հիդրոէներգետիկա: Այս երեք աղբյուրներից գրեթե հավասարաչափ էլեկտրաէներգիա է ստացվում: Ատոմային էներգիայից մենք չենք ուզում հրաժարվել»,-ասել է նա:
«Կշարունակենք և հիմա դիտարկում ենք Մեծամորի ԱԷԿ-ի փակումից հետո նոր ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը»,-ասել է փոխվարչապետը:
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել այդ հարցը ռուս գործընկերների հետ և արդեն քննարկում ենք: Այդպիսի բանակցություններ արդեն ընթանում են»,-ասել է Ավինյանը:
Հայաստանում «Ռոսատոմի» առանցքային նախագիծն է՝ Հայկական ԱԷԿ֊ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը : «Ռոսատոմ» ընկերությունը իրականացնում է նաև ատոմային կայանի համար վառելիքի մատակարարարումը։ Երկկողմ համագործակցության կարևոր ուղղություններից են առողջապահական և կրթական համատեղ նածագծերի իրականացումը և ատոմային ոլորտի համար կարդրերի պատրաստումը։

Yerevan is negotiating with Moscow the possible participation of Russia in the construction of a new nuclear power plant in Armenia, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan has said, according to RIA Novosti.
Avinyan is currently in New York where he is participating in UN events.
"Our energy system is built on three pillars — nuclear energy, thermal energy and hydropower. [We have] almost equal shares of energy generation from these three sources. We do not want to give up nuclear energy," Avinyan said.
“We will continue and are now looking at the possibility of building a new nuclear power plant after the Metsamor NPP is shut down.
“We are ready to discuss the matter (possible participation of Russia in the construction of a new NPP in Armenia) with our Russian partners."
In February, Rosatom delivered a turbo-generator to the Armenian nuclear power plant in Metsamor, the company said then.