17 Հուլիս 2019 - 11:30 AMT
Մարդակենտրոն ճարտարապետություն. Քննարկումներ՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և ՊեչաԿուչայի կազմակերպիչների հետ
Մարդի՞կ են ձևավորում տարածքներ, թե՞ տարածքներն են ձևավորում մարդկանց: Ինչպես կարող ենք փոխակերպել տարածությունը իմաստալից վայրի և որքանով է տարբերվում այս մարդակենտրոն մոտեցումը ճարտարապետության սովորական ընկալումներից: Այս ու այլ թեմաների մասին քննարկումներովՊեչաԿուչա Երևանը համախմբել էր ժամանակակից ճարտարապետությամբ հետաքրքրվող մոտ 250 անհատի, որոնք հավաքվել էին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում 10 խոսնակի և հատուկ հյուրերին լսելու։
Միջոցառմումը կազմակերպվել էր «Գալաքսի» ընկերությունների հետ համատեղ, ընկերության սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակում։
«Այսօրվա միջոցառումը մեզ համար իմաստալից ու պատասխանատու քաղաքացիության մասին է։ Մեր ժամանակներում, երբ տրանսֆորմացիայի է ենթարկվում բիզնեսը, և երբ սեփական գործի միջոցով առաջընթաց ապահովելն այլևս բավական չէ, կարևոր է դառնում նաև հասարակական արժեք ստեղծելու պարտավորությունը։ Ճարտարապետությունը մեր ընկերությունների խմբում առանցքային ոլորտ է և ճարտարապետության վերաիմաստավորումը կամ մարդակենտրոն ճարտարապետությունը կարևոր թեմաներ են մեզ համար, որոնց քննարկումը խիստ կարևոր է պատասխանատու քաղաքացիության տեսանկյունից»,- նշել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
ՊեչաԿուչայի թեմաները բազմազան էին՝ ժամանակակից ճարտարապետության մասին Հոլիվուդի ստեղծած կարծրատիպերից մինչև կանաչ ճարտարապետություն, հանրային տարածքների վերաիմաստավորումից մինչև մարդկանց ու տարածքների հետ կապված նախագծեր։
ՊեչաԿուչա խոսնակներն էին snkh ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Աշոտ Սնխչյանը, «Գրադարակ» ՀԿ-ի համահիմնադիր Արուսիկ Զեյնալյանը, մշակութային լրագրող Անուշ Քոչարյանը, «Տարբերակ» ճարտարապետական արվեստանոցի համահիմնադիրներ Կարեն Բերբերյանն ու Արմեն Հակոբյանը, համադրող, մանկավարժ Նայիրի Խաչատուրեանը, «Գալաքսիի» ճարտարապետական ծրագրերի կառավարման մասնագետ Լուսինե Ղուշչյանը, «Սքիլշոփի» հիմնադիր Արեգ Քեշիշյանը, «Կորպորասիոն Ամերիկայի» ճարտարապետ Արի Հաճյանը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հանրային տարածքների ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Միդոյանը և երաժիշտ, կոմպոզիտոր, «Օբերտոն» ընկերության համահիմնադիր Միքայել Ոսկանյանը։
«ՊեչաԿուչա երեկոների գեղեցկությունը նրանում է, որ ցանկացած մարդ կարող է կիսվել սեփական աշխատանքով, խոսել սիրած կամ մտահոգիչ թեմաների շուրջ։ Ուրախ եմ, որ այս երեկոյի համար կարողացանք համադրել տեղացի ու միջազգային խոսնակների մի հրաշալի խումբ, ովքեր առօրյա աշխատանքով նպաստում են հանրային ու մասնավոր ոլորտների զարգացմանը, ոգեշնչում մեզ նորարար ճարտարապետական լուծումներով ու քաղաքային զարգացման իրենց տեսլականով»,- նշել է ՊեչաԿուչա Երևանի կազմակերպիչ Մարիաննա Վարդանյանը։
Ճարտարապետության թեմայով ՊեչաԿուչան առանձնանում էր նաև իր հատուկ քննարկման ֆորմատով։ ճարտարապետության դերի ու դրանից բխող մարդկային հարաբերությունների մասին հրավիրված հատուկ քննարկմանը իրենց կարծիքն են արտահայտել «Գալաքի» ընկերությունների խմբի հատուկ հյուրերը՝ HOTCO ղեկավար տնօրեն Մարիուս Գոմոլան, Broadway Malyan ճարտարապետական ստուդիայի կառավարման խմբի նախագահ Ստյուարտ Ռուֆը, FAST հիմնադրամի համագործակցության, հանրային քաղաքականության և ծրագրերի գծով փոխնախագահն Սյուզաննա Շամախյանը, «Գալաքսիի» Ռազմավարության ու բիզնեսի զարգացման գծով փոխտնօրեն Էդգար Կարապետյանը և «Արխանգել» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Արտակ Կնյազյանը։
ՊեչաԿուչա երեկոները ոչ ֆորմալ և ուրախ հանդիպումներ են, որտեղ մարդիկ հավաքվում են՝ գաղափարներ, մտքեր ու տեսակետներ կիսելու տարբեր թեմաների շուրջ։ Խոսնակը 20 պատկեր է ցույց տալիս՝ յուրաքանչյուրը 20 վայրկյան տևողությամբ։ Պատկերները ինքնաբերաբար փոխվում են, մինչդեռ խոսողը պետք է հասցնի փոխանցել միտքը և հետ չընկնի։ Սկիզբ առնելով Տոկիոյում 2003-ին՝ ՊեչաԿուչան արդեն տարածվել է 1200-ից ավելի քաղաքներում՝ 2010-ին հասնելով նաև Երևան։

Do people design spaces, or does space design people? How do we transform space into a meaningful place? And how different is the human-centric approach from what we popularly perceive as architecture? These and other topics brought some 250 individuals interested in architecture to a PechaKucha night at Komitas Museum-Institute to listen to 10 presenters and special guests.
The event was organized together with Galaxy Group of Companies, as part of the company’s social responsibility programs.
“Today’s event is all about meaningful and responsible citizenship. Today, when business transforms and the ensuring of progress through one’s own business alone is no longer sufficient, a commitment to creating public value becomes increasingly important. Architecture is a key area for our companies, and the rethinking of architecture or human-centric architecture are significant topics for us. Discussing such topics is extremely important from the point of view of responsible citizenship,” said Aram Khachatryan, the co-founder of Galaxy Group of Companies, in his speech.
PechaKucha covered a variety of topics, from the Hollywood stereotypes about modern architecture to green architecture, from reshaping of public spaces to projects related to humans and spaces.
The PechaKucha night featured speches by Ashot Snkhchyan, snkh studio co-founder, Arusik Zeynalyan, Gradarak NGO co-founder, Anush Kocharyan, cultural journalist, Karen Berberyan and Armen Hakobyan, Tarberak architectural studio co-founders, Nairi Khachadourian, curator and educator, Lusine Ghushchyan, Galaxy construction project manager, Areg Keshishyan, Skillshop founder, Ari Hadjian, architect at Corporación América, Lilit Midoyan, UNDP in Armenia Public Spaces Project coordinator, and Miqayel Voskanyan, musician, composer and Oberton music studio co-founder.
“The beauty of PechaKucha nights is that anyone can share his/her work, talk about the subjects he/she likes or is concerned about. I am happy that we were able to put together a wonderful group of local and international speakers who contribute through their daily work to the development of public and private spaces, inspire us with innovative architectural solutions and their vision of urban development,” said Marianna Vardanyan, the organizer of PechaKucha Yerevan.
The architectural PechaKucha was different also in terms of its special discussion format. There was a special discussion on the role of architecture and the human relationships stemming from it. During the discussion, the participants heard from the special guests: Marius Gomola, managing director of HOTCO, Stuart Rough, Broadway Malyan group chairman, Susanna Shamakyan, vice-president on partnerships, public policy and programs of FAST Foundation, Edgar Karapetyan, deputy CEO on strategy and business development of Galaxy Group of Companies, and Artak Knyazyan, co-founder and CEO of Archangel Architectural Studio.
PechaKucha Nights are highly informal and fun gatherings, where people get together and share their ideas and insights on different topics. Every speaker shows 20 images in 20 seconds each. Images change automatically and the speaker has to convey their ideas without falling behind. PechaKucha started in Tokyo in 2003 and now takes places in more than 1,200 cities worldwide, including in Yerevan since 2010. The night on architecture was the 32nd PechaKucha night. The PechaKucha license representative in Yerevan is the co-founder of Proper company, Marianna Vardanyan.