ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է զգալի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ-ում դատաիրավական բարեփոխումներին:
«ԵՄ-ն շատ հստակ աջակցություն է հայտնել ՀՀ-ում դատաիրավական բաեփոխումներին: Այս աջակցությունը տարբեր մակարդակներում ներկայացվել է մեր հայ գործընկերներին: Մենք պատրաստ ենք ապահովել քաղաքական, խորհրդատվական և ֆինանսական աջակցությունը», – ասել է դեսպանը:
Նա ասել է, որ այս պահին դիտարկվել է երկու ուղղություն. առաջինն ուղիղ աջակցությունն է, որ 2019-ի թվականի աշնանը հասանելի կդառնա ՀՀ-ի կառավարությանը:
«Մենք խոսում ենք բազմամիլիոնանոց աջակցության մասին՝ գալիք մի քանի տարիների համար: Մեր քննարկումները ՀՀ կառավարության հետ շատ արդյունավետ և դրական են եղել: Սպասում ենք կոնկրետ ծրագրերի, որոնք այժմ ՀՀ կառավարությունը քննարկում և պատրաստում է», – ասել է դեսպանը:

22 Июль 2019 - 08:16 AMT
ЕС готов предоставить существенную финансовую помощь на осуществление судебноправовых реформ в Армении. Об этом заявил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«ЕС выразил решительную поддержку судебным реформам в Армении. Эта поддержка была представлена нашим армянским коллегам на разных уровнях. Мы готовы оказать политическую, консультативную и финансовую поддержку», – отметил посол.
По его словам, на данный момент рассматривается два направления: первое – это прямая поддержка, которая будет доступна правительству Армении осенью 2019 года.
«Мы говорим о многомиллионой финансовой поддержке на ближайшие несколько лет. Наши обсуждения с правительством Республики Армения были очень эффективными и позитивными. Мы с нетерпением ждем конкретных программ, которые правительство Армении сейчас обсуждает и готовит», – добавил Свитальский.