ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Բորիս Ջոնսոնին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
«Մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ Ձեր այս կարևոր առաքելությունն իրականացնելու գործում: Հայաստանը մեծապես կարևորում է հայ-բրիտանական գործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը։ Մեր երկրների միջև հաստատված կառուցողական երկխոսությունն ամուր հիմք է ստեղծում բոլոր ուղղություններով կարևոր ձեռքբերումներ արձանագրելու և առկա ներուժը համակողմանիորեն օգտագործելու համար՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների: Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում առիթ կընձեռվի Ձեզ հետ հանդիպելու և համատեղ ջանքերով նոր շունչ ու որակ հաղորդելու հայ-բրիտանական հարաբերություններին», -ասված է ուղերձում:
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բորիս Ջոնսոնին՝ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացրել է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։

24 Июль 2019 - 13:55 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поздравил Бориса Джонсона с вступлением в должность премьер-министра Великобритании. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Желаю Вам успехов в осуществлении Вашей важной миссии. Армения придает большое значение непрерывному развитию и расширению армяно-британского сотрудничества. Установившийся между нашими странами конструктивный диалог создает прочную основу для важных достижений по всем направлениям и всестороннего использования существующего потенциала в интересах наших дружественных народов», – отметил премьер.
Он выразил надежду, что в ближайшем будущем появится возможность встретиться с Джонсоном и совместными усилиями придать новое дыхание и качество армяно-британским отношениям.
Борис Джонсон вступил в должность премьер Великобритании 24 июля. Джонсон с мая 2008 года по май 2016 года был мэром Лондона. В июле 2016-го он стал министром иностранных дел страны и занимал этот пост два года.