Նյու Յորքում 2001-ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գրոհի կազմակերպիչներից մեկը՝ Հալիդ Շեյխ Մուհամեդը, պատրաստ է հանդես գալ դատարանում և պաշտպանել ահաբեկչական գործողության հետևանքով զոհվածների հարազատների հայցը Սաուդյան Արաբիայի դեմ: Նա ակնկալում է, որ փոխարենն իշխանություններն իր դեմ մահապատիժ չեն կիրառի:
Այդպիսի առաջարկով ահաբեկչի նամակը դատարան են ներկայացրել հայց հարուցած հարազատների և որոշ ընկերությունների փաստաբանները, որոնք մտադիր են փոխհատուցումներ ստանալ Էր Ռիադից, հայտնել է The Wall Street Journal-ը:
Հայցվորները Սաուդյան Արաբիային մեղադրում են «Ալ Քաիդա» ահաբեչական կազմակերպության ֆինանսավորման և աջակցության մեջ:
«Ալ Քաիդան» էր կազմակերպել ահաբեկչական գործողությունը, երբ մարդատար ինքնաթիռները զավթած ահաբեկիչները դրանք ուղղել են Նյու Յորքի Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի և Պենտագոնի շենքերի վրա: Ահաբեկչության հետևանքով ավելի քան 3000 մարդ է զոհվել:

Халид Шейх Мухаммед – один из организаторов атаки в Нью-Йорке 11 сентября 2001 года – готов выступить в суде и поддержать иск родственников погибших в результате теракта против Саудовской Аравии в обмен на то, что власти не будут добиваться для него смертной казни.
Такое предложение содержится в письме террориста, которое представили суду адвокаты подавших иск родственников и некоторых компаний добивающихся от Эр-Рияда компенсаций, пишет «Интерфакс» со ссылкой на The Wall Street Journal.
Истцы обвиняют Саудовскую Аравию в финансировании и поддержке террористической организации «Аль-Каида», организовавшей теракт, когда захватившие пассажирские самолеты террористы направили их на здания Всемирного торгового центра в Нью-Йорке и Пентагона. В результате погибли более 3000 человек.