ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է դուրս բերել ԱՄՆ զինծառայողներին Աֆղանստանից մինչև 2020-ի նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրությունները: Այդ մասին հայտարարել է պետքարտուղար Մայքլ Փոմփեոն:
Ըստ նրա, Թրամփը հստակ նշել է «անվերջ պատերազմն ավարտելու» և զորքերը դուրս բերելու անհրաժեշտությունը, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ զինծառայողներն Աֆղանստանում են տեղակայված 2001թ. հոկտեմբերից: Այժմ այնտեղ մոտ 14.000 ամերիկացի զինվոր ու սպա կա:
2018-ի հուլիսից ԱՄՆ-ն ուղիղ բանակցություններ է վարում ծայրահեղական «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հետ Աֆղանստանում խաղաղության հաստատման համար: Քննարկումների հիմնական թեմաներն են՝ օտարերկրացի զինծառայողների դուրս բերումը և այնպիսի երաշխիքների տրամադրումը, որ Աֆղանստանը հանգրվան չի դառնա ահաբեկչական խմբավորումների համար: Ըստ Փոմփեոյի, կողմերն «իսկական առաջընթացի են» հասել:

30 Июль 2019 - 11:58 AMT
Президент США Дональд Трамп намерен вывести военнослужащих США из Афганистана еще до президентских выборов, намеченных на ноябрь 2020 года. Об этом заявил на заседании некоммерческой организации «Экономический клуб» в Вашингтоне госсекретарь США Майкл Помпео.
По его словам, Трамп отчетливо указал на необходимость «прекратить бесконечную войну» и начать вывод войск, пишет Deutsche Welle.
Военнослужащие США размещены в Афганистане с октября 2001 года. Сейчас там дислоцированы около 14 тысяч американских солдат и офицеров.
С июля 2018 года Соединенные Штаты ведут прямые переговоры с высокопоставленными представителями радикального исламистского движения «Талибан» об установлении мира в Афганистане. Основные темы обсуждений – вывод иностранных военнослужащих и предоставление гарантий того, что Афганистан не превратится в безопасную гавань для террористических группировок. Стороны достигли «настоящего прогресса» в переговорах, подчеркнул Помпео.