Կորեայի Ժողովրդա-Դեմոկրատական Հանրապետությունը (ԿԺԴՀ) մի քանի հրթիռ է գործարկել: Այդ մասին հայտնել է Yonhap գործակալությունը Հարավային Կորեայի ԶՈւ շտաբերի պետերի կոմիտեի վրա հղումով:
Ըստ գերատեսչության, խոսքը «հուլիսի 31-ի առավոտյան անհայտ արկերի» արձակման մասին է: Դրանք արձակվել են Հարավային Համգյոն գավառի տարածքից, որը գտնվում է Հոդո թերակղզում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հայտնել է գործակալությանը, որ Վաշինգտոնը տեղյակ է Հյուսիսային Կորեայի տարածքից հրթիռների արձակման մասին: «Մենք կհետևենք զարգացումներին»,-ասել է նա, գրում է «Վեդոմոստին»:
Արձակված հրթիռները չեն հասել Ճապոնիայի տարածքային ջրերին և բացառիկ տնտեսական գոտուն:
ԿԺԴՀ-ն հուլիսի 25-ին 2 հրթիռ էր արձակել Ճապոնական ծովում: Դրանք թռել են մոտ 430 կմ: Ըստ աղբյուրի ճապոնական կառավարությունում, խոսքը փոքր հեռահարության հրթիռների գործարկման մասին է: Նմանատիպ հրթիռներ Հյուսիսային Կորեան գործարկել էր նաև մայիսի սկզբին:

КНДР осуществила запуск нескольких ракет, передает информагентство Yonhap со ссылкой на комитет начальников штабов вооруженных сил Южной Кореи. По информации ведомства, речь идет о пусках «неопознанных снарядов в среду утром». Запуск был осуществлен с территории провинции Южная Хамгён, расположенной на полуострове Ходо.
Представитель госдепартамента США на условиях анонимности сообщил агентству, что Вашингтон знает о пусках ракет с территории КНДР. «Мы будем следить за ситуацией», – сообщил он, пишут «Ведомости».
Выпущенные ракеты не достигли территориальных вод и исключительной экономической зоны Японии, рассказали информагентству Kyodo источники в министерстве обороны страны.
КНДР 25 июля запустила две ракеты в Японском море. Тогда они пролетели около 430 км. По информации источника Kyodo в японском правительстве, речь шла о запуске ракет малой дальности. Аналогичные пуски Северная Корея проводила также в начале мая.