ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը, տեղի տալով ադրբեջանական բռնատիրական ռեժիմի ճնշմանը, կարող է դադարեցնելԱրցախի ականազերծման The HALO Trust ծրագրի ֆինանսավորումը, որն անհամար թվով կյանքեր է փրկել: Այդ մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ԱՀԴՀ):
Դեմոկրատներ Բրեդ Շերմանն ու Թիջեյ Քոկսը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատից, ԱՀԴՀ աջակցությամբ, արշավ են սկսել Կոնգրեսում՝ կոչ անելով USAID-ի՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Մարկ Գրինին պահպանել ծրագիրը: Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում իր ելույթի ժամանակ Գրինը հայտարարել է, որ USAID-ին հավատարիմ է մնում չպայթած զինամթերքի ականազերծման և վնասազերծման ձգտմնաը «Լեռնային Ղարաբաղի ավանդական սահմաններում»:
«Նախագահ Թրամփը սխալ է գործում՝ զիջելով ադրբեջանցի բռնապետ Իլհամ Ալիևի անմիտ պահանջներին և դադարեցնելով հումանիտար օգնությունն Արցախին»,-ասել է է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Արամ Համբարյանը:
Ըստ նրա, այդ համեստ հումանիտար ծրագրի շրջանակում 1988-ից ի վեր ծառայություններ են մատուցվել մայրական առողջապահության, ընտանիքներին մաքուր խմելի ջրով ապահովելու, իսկ գյուղերն ու հողերը մահացու ականներից ազատելու ծրագրերի շրջանակում:
«Մենք շնորհակալ ենք յուրաքանչյուր ամերիկացի օրենսդրի, որը ձգտում է առաջ մղել ԱՄՆ շահերը և ամերիկյան արժեքներն ու շարունակել հումանիտար աջակցությունն Արցախին, անկախ ԱՄՆ որոշումների կայացմանը միջամտելու որոշ օտարերկրյա պետությունների ջանքերից»,-ասել է Համբարյանը:

Администрация президента США Дональда Трампа, поддаваясь давлению авторитарного азербайджанского режима, может свернуть программу гуманитарного разминирования в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) The HALO Trust, которая спасла бесчисленное количество жизней. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
Демократы Брэд Шерман и Тиджей Кокс из Палаты представителей США при поддержке АНКА ведут кампанию в Конгрессе, призывающую администратора Агентства США по международному развитию (USAID) Марка Грина сохранить программу разминирования в Арцахе. В своем выступлении в Комитете Сената по иностранным делам 9 апреля Грин заявил, что USAID остается верным своему стремлению разминировать и обезвредить неразорвавшиеся боеприпасы «в традиционных границах Нагорного Карабаха».
«Президент Трамп совершает ошибку, уступая безрассудным требованиям азербайджанского диктатора Ильхама Алиева, чтобы США прекратили гуманитарную помощь Арцаху», – отметил исполнительный директор АНКА Арам Амбарян.
По его словам, в рамках этой скромной гуманитарной программы с 1988 года были оказаны услуги по материнскому здравоохранению, семьи были обеспечены чистой питьевой водой, а деревни и земли очищены от смертельных мин.
«Мы благодарим каждого американского законодателя, который стремится продвигать интересы США и американские ценности, продолжая гуманитарную помощь США Арцаху, несмотря на попытки иностранных государств вмешиваться в процесс принятия решений США», – подчеркнул Амбарян.